Peeling chemiczny, czyli co?
Kwasy owocowe AHA i BHA (peelingi chemiczne) zyskały popularność, ponieważ pomagają skutecznie pozbyć się starego naskórka. Dzięki nim skóra staje się rozświetlona i mniej podatna na kumulowanie zanieczyszczeń. Warto przyjrzeć się tym składnikom, aby wiedzieć, na jakieś skórze można je stosować, a w jakich wypadkach lepiej ich unikać.
Chociaż grupa entuzjastów peelingów chemicznych do twarzy rośnie, coraz częściej słyszy się głosy o efektach niepożądanych. W takim wypadku, gdy Twoja skóra jest bardzo wrażliwa, zdecydowanie lepiej użyć innego peelingu, niż chemiczny. Mimo, że istnieją różne rodzaje kwasów: mocniejsze i słabsze, w przypadku uczulenia lepiej nie stosować żadnych. Dowiedz się, dlaczego.
Rodzaje kwasów AHA oraz działanie
Kwasy AHA to inaczej alfahydroksykwasy – wykazują zdolność do złuszczania naskórka dzięki procesowi degradacji jonów żelaza zawartych w naskórku. Pożądanym efektem, po zastosowaniu kwasów AHA, jest odklejenie się starych komórek od skóry.
Można wyszczególnić określone rodzaje kwasów AHA oraz odpowiadające im właściwości:
Kwas glikolowy (pozyskiwany z trzciny cukrowej) zasługuje na pierwsze miejsce na liście, ponieważ działa najsilniej. Wszystko to za sprawą ultramałych cząsteczek, z których jest zbudowany. Uwaga! Może podrażniać. Nie jest polecany osobom o skórze wrażliwej.
Kwas winowy (pozyskiwany z winogron) sam w sobie nie ma istotnego działania na skórę. Jego obecność jest jednak istotna w specjalnie przygotowywanych kwasach. Odpowiada on za odpowiednie pH roztworu.
Kwas mlekowy (pozyskiwany z mleka) dedykowany jest osobom ze skórą wrażliwą. W przeciwieństwie do kwasu glikolowego, nie powoduje tak licznych podrażnień, co nie oznacza, że z pewnością nie wystąpią przy nim reakcje niepożądane. Każda skóra to indywidualna historia.
Kwas cytrynowy (pozyskiwany z cytryny) służy regulacji pH roztworu kwasowego.
Kwas migdałowy (pozyskiwany z gorzkich migdałów) wykazuje na tyle łagodne działanie, że rzadko stosowany jest samodzielnie. Może nie przynosić zamierzonych efektów.
Kwas jabłkowy (łagodny kwas pozyskiwany z jabłek) zachowuje się bardzo podobnie do kwasu migdałowego. Niezwykle rzadko stosuje się go samodzielnie.
Kwasy BHA oraz ich rodzaje
Kwasy BHA, a więc betahydroksykwasy, mają za zadanie rozpuścić zawartą w skórze kreatynę. W ten sposób poluzowane obumarłe komórki skóry ulegają złuszczeniu. Warto zaznaczyć, że kwasy BHA wnikają nieco głębiej, nie działają stricte powierzchniowo. Z tego względu używa się ich także do usuwania zaskórników ukrytych w porach. Oczyszczanie kwasami BHA jest często stosowane przez osoby borykające się z problemem trądziku.
Można wyróżnić następujące rodzaje kwasów BHA:
Kwas salicylowy (pozyskiwany z Wierzby białej) jest silnym kwasem. Wykazuje tendencje do podrażnień skóry, jednak w mniejszym stopniu, niż omawiany wcześniej kwas AHA glikolowy. Działa oczyszczająco i przeciwzapalnie.
Betaina salicylowa (pozyskiwana z buraków cukrowych) jest łagodniejsza od kwasy salicylowego, jednak w związku z tym nie obniża się skuteczność jej działania, co w przypadku omawianych kwasów jest pewnego rodzaju nowością.
Delikatne zastępniki kwasów AHA i BHA
Peeling twarzy powinien na stałe zagościć w Twojej rutynie pielęgnacyjnej. Jeśli jednak nie chcesz próbować zabiegów z kwasami, obawiasz się ich lub szkoda Ci pieniędzy na wizytę w gabinecie kosmetycznym, są inne, także skuteczne sposoby złuszczania naskórka. Delikatna naturalna pasta oczyszczająco-peelingująca Bosphaera delikatnie złuszcza martwy naskórek. Stosowana na zasadzie masażu, poprawia również krążenie w skórze. Już po jednorazowym użyciu pasty, skóra staje się wyraźnie oczyszczona – rozświetlona i promienista.
Naturalna pasta oczyszczająco-peelingująca Bosphaera zawiera eksfoliant z migdała, dzięki czemu zapewnia głębokie oczyszczenie skóry. Hydrolat z neroli wykazuje działanie antyseptyczne i oczyszczające, tak ważne w leczeniu trądziku. Naturalny kompleks składający się z tulsi, ostropestu oraz aktywnej frakcji algi Enteromorpha compressa łagodzi powstałe na skórze podrażnienia. Dzięki temu osoby, które obawiają się mechanicznych peelingów, mogą spokojnie sięgnąć po tę pastę.
Jest to zdecydowanie delikatniejszy, a w dalszym ciągu skuteczny sposób na pozbycie się starego naskórka. Pastę można stosować niemal codziennie – wszystko to w zależności od typu skóry. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego z kosmetykami naturalnymi i daj się oczarować recepturom czerpanym z natury.