Menopauza. Co dalej?
Menopauza a kondycja włosów. – Co wspólnego mają ze sobą te dwie kwestie? Okazuje się, że bardzo wiele. Jeśli weszłaś już w okres menopauzalny i zaczęłaś zauważać nagły spadek kondycji Twoich włosów, mamy dla Ciebie dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że należysz do większości populacji kobiet, które doświadczyły menopauzy. Zła jest natomiast taka, że Twoje włosy prawdopodobnie nie odzyskają kondycji sprzed lat. W dalszym ciągu możesz jednak o nie dbać i sprawić, by wyglądały zdrowo i pięknie. – Jak? O tym piszemy w naszym artykule.
Żeńskie hormony a kondycja włosów
To udowodnione. Kondycja włosów zmienia się w ciągu życia a na te zmiany w dużej mierze wpływają hormony. Najpiękniejsze; gęste i lśniące włosy posiadamy w okresie adolescencji. Natomiast po 25 roku życia, wraz z innymi zmianami, jak pierwsze zmarszczki, czy osłabienie elastyczności skóry, nasze włosy stają się coraz słabsze.
W dobie dzisiejszych czasów siwe włosy nie byłyby żadnym problemem, gdyby nie fakt, że poza kolorem, zmienia się również ich struktura. Jest o wiele mniej elastyczna i charakteryzuje się matowym wykończeniem. Dlatego nie każda farba ukryje fakt, że na naszej głowie większość włosów jest już siwa. Zwłaszcza, gdy do tego wszystkiego dojdzie kolejna sprawa, a mianowicie łysienie.
Kobiety łysieją inaczej, niż mężczyźni. Rzadko pojawiają się u nich widoczne zarysy partii skóry pozbawionej włosów. Raczej dochodzi do równomiernej utraty włosów. Te stają się zwyczajnie coraz cieńsze. Kucyk lub warkocz przestaje być imponująco gruby a przedziałek na głowie się powiększa.
Łysienie w okresie menopauzy – możliwe przyczyny
Poza tym, że zmiana gospodarki wpływa na kondycję włosów, przyczyn ich utraty może być więcej. Dlatego, jeśli zauważyło się, że włosów na poduszce jest więcej niż kiedyś, odpływ pod prysznicem ciągle się zapycha a włosy, mimo wcierek i innych kosmetyków, stają się wyraźnie osłabione i przerzedzone, warto udać się do lekarza.
Ten może skierować na badania krwi lub zaproponować wizytę u innego specjalisty, np. endokrynologa lub dermatologa. Jeśli jednak ustalenia doprowadzą do wniosku, że jest się zdrową kobietą w okresie menopauzalnym, napotkane zmiany lepiej przyjąć z akceptacją i spokojem. W końcu rzadsze włosy również mogą wyglądać pięknie.
Jak zadbać o włosy w okresie menopauzalnym?
Podstawą pielęgnacji jest dobrze zbilansowana dieta. Taka, w której nie brakuje cennych tłuszczów, białek i witamin. Dbając o codzienne menu, zdecydowanie poprawia się swoje szanse na piękne włosy. A te mogą takie być nawet wówczas, gdy na głowie jest ich mniej, niż kiedyś.
Masaż skóry głowy to praktyka, która powinna wejść w nawyk każdej pani w dojrzałym wieku. Delikatne pobudzanie ukrwienia, stymuluje cebulki do wzrostu nowego włosa oraz wzmocnienia tego już istniejącego. Jest to praktyka z kategorii: “nawet, jeśli nie pomoże, z pewnością nie zaszkodzi”. Warto dodać, że masaż skóry głowy wspaniale odpręża. Sprawdzą się do niego naturalne hydrolaty.
Poza zdrową skórą głowy, istotna jest również kondycja samych włosów. Zdecydowanie warto zrezygnować z większości zabiegów stylizacyjnych, które tylko osłabiają włosy i utrudniają ich odżywienie. Dobrze będzie również udać się do fryzjera i zafundować sobie fryzurę, jakiej nigdy wcześniej się nie miało. Ostre cięcie nie tylko nada objętości włosom, ale również sprawi, że te będą lżejsze i mniej podatne na wypadanie.
Złota zasada ochrony delikatnych włosów
W wieku dojrzałym nasze włosy mogą stać się zupełnie inne, niż kiedyś. Zazwyczaj stają się bardziej delikatne i przez to podatne na szkodliwe czynniki chemiczne oraz mechaniczne. Dlatego też nasza pielęgnacja również musi się zmienić. To, co działało na włosy 15 lat temu, teraz może je tylko obciążyć. O czym warto pamiętać, dbając o swoje delikatne włosy?
- Kosmetyki bez SLS/ SLES
- Ograniczenie stylizatorów z silikonami
- Ograniczenie (a najlepiej wykluczenie) stosowania lokówki i prostownicy
- Dieta bogata w roślinne tłuszcze
- Ochrona włosów przed promieniowaniem UV i silnym wiatrem
- Stosowanie jedwabnych poszewek
- Częsta zmiana pościeli
- Unikanie fryzur wymagających spinania włosów
- Ograniczenie stresu
Jak widać, złote zasady dbania o włosy w dojrzałym wieku, wcale nie są tak skomplikowane. Co więcej, mogą stać się pretekstem do wprowadzenia naprawdę przyjemnych praktyk, skupiających się na “samomiłości”. Zdecydowanie zachęcamy do takiego podejścia, aby każdą pielęgnację zaczynać od akceptacji siebie, zamiast próby sprostania nierealnym schematom, które wykluczają tak naturalne zjawisko, jak postępowanie w latach.
Kosmetyki, które polecamy dojrzałym kobietom:
Obrazek wyróżniający: Tim Mossholder on Unsplash