Wszystkiego jest dużo, czasem nadmiar
Jeszcze nie tak dawno temu, trzeba było mieć niezłe szczęście żeby trafić na swój ulubiony szampon czy krem do twarzy. Mając określone konsumenckie wymagania oraz podejmując świadome zakupy, można było opuścić sklep z pustym koszykiem. Dzisiaj opcji na świetnie dobraną, naturalną pielęgnację jest naprawdę wiele. Niestety w związku z powyższym, zdarzy się nam kupić kilka produktów za dużo lub wkładać do szuflady kolejne ładne opakowanie bez pomysłu na jego nowe przeznaczenie. W ten sposób generujemy śmieci, przyczyniając się do szkody dla środowiska oraz samych siebie. – Co z tym zrobić? Zapraszamy do krótkiego poradnika.
Bałagan wokół Ciebie, bałagan w Tobie
W myśl wschodniej mądrości, życie w porządku stanowi bazę do podejmowania jakichkolwiek działań. Bałagan powoduje chaos, zakłóca prawidłowe myślenie, zaburza kreatywność. Do tego zwyczajnie nam szkodzi, gdyż w miejscach, do których nie chcemy już nawet zaglądać, z pewnością rozwija się jakaś nowa społeczność, która niekoniecznie potrafi żyć w symbiozie.
Alergie na kurz, wilgoć i pleśń, stają się coraz częściej spotykane. Okazuje się bowiem, że nie radzimy sobie z porządkowaniem własnej przestrzeni. Nadmiar posiadanych rzeczy nie tylko utrudnia sprzątanie, ale również przyczynia się do obniżenia nastroju.
Coraz częściej mówi się o tym, że rzeczy zdobywają nad nami władzę. Trudno połapać się w tym, ile ubrań mamy w szafie oraz ile kosmetyków w łazience. Nawet, jeśli stosuje się od miesiąca swój ulubiony krem do twarzy, ile pozostałych kosmetyków o tym przeznaczeniu zalega na dnie szuflady? Warto się nad tym zastanowić.
Wykorzystuj wszystko, co posiadasz
Któryś żel do twarzy posiada zbyt mocny zapach? A może glinka kosmetyczna nie sprawdza się na twarzy? – To nie oznacza, że te kosmetyki powinny leżeć w ciemnym kącie. Jeśli na coś masz uczulenie, sprawdź PAO i jeśli produkt nie jest uszkodzony, ani przeterminowany, podaruj go współlokatorce, mamie lub mężowi. Może oni będą mogli go używać a nawet się z nim polubią.
Kolejna ciekawostka. To, że kosmetyk przeznaczony do twarzy, akurat tam się nie sprawdza, nie oznacza, że nie można go użyć gdzieś indziej. Np. glinkami kosmetycznymi można umyć tak naprawdę całe ciało, łącznie ze skórą głowy. Maseczka glinkowa jest świetnym peelingiem do skalpu. Nie podrażnia skóry, nie ukrywa się między włosami (jak choćby peelingi mechaniczne) a odbija je od nasady.
Pasta do mycia twarzy akurat Tobie się nie sprawdziła? Podaruj ją mężowi! Mężczyźni statystycznie posiadają grubszą skórę oraz większą tendencję do pojawiania się zaskórników. Poza tym kto powiedział, że naszej pasty nie można użyć nieco inaczej? Spróbuj jej na plecach albo … stopach!
W ten sposób możesz postępować z większością kosmetyków naturalnych, które nie zawierają szkodliwych składników SLS/ SLES, parabenów czy silikonów. Wystarczy, że przeczytasz etykietę i stanie się dla Ciebie jasne, w jaki sposób możesz użyć kosmetyk, który akurat nie do końca przypadł Ci do gustu.
Kosmetyki zero waste
Kosmetyki w kostce są zero waste i to świetna informacja dla osób, którym wyjątkowo zależy na ograniczeniu śmieciu. Nasze kosmetyki: szampon w kostce oraz odżywka w kostce, charakteryzuje niezwykła uniwersalność oraz wydajność. To produkty na bazie naturalnych olejów roślinnych, z dodatkiem lekkich emulgatorów oraz wyciągów roślinnych. Dlatego można ich używać już od 3-ego roku życia.
Jak używać kostek przez wszystkich członków rodziny? To proste! Wystarczy nowe kostki podzielić na kilka części, np. 2 lub 4 a następnie każdemu przypisać jedną. To nie tylko higieniczne rozwiązanie, ale również bardzo praktyczne. Dla tych bardziej wytrwałych i cierpliwych, polecamy metodę kubeczkową, która również sprawia, że nikt nie używa całego kosmetyku bezpośrednio na swojej głowie. Każdy wydziela sobie określoną jego część na jedną porcję, z której potem korzysta.
Nasze naturalne kosmetyki zero waste są dostępne w aluminiowych opakowaniach, które nie tylko są lekkie, ale również bardzo praktyczne.
Opakowania po kosmetykach – nie wyrzucaj ich
Wszystkie nasze kosmetyki Bosphaera są dostępne w opakowaniach, które nadaje się do ponownego użycia. Dlatego niezależnie od tego, czy zużyje się masło w plastikowym opakowaniu czy krem w szklanym słoiczku, można je z powodzeniem oddać do naszej centrali lub przy okazji każdych dowolnych targów.
Polecamy jednak niektóre opakowania zostawić dla siebie. Dotyczy to m.in. słoiczka po odżywce ekspresowej oraz świecach sojowych. Po zużyciu produktu słoik można z łatwością umyć i ponownie wykorzystać. Jego wysokość doskonale sprawdza się w przechowywaniu patyczków do uszu. Z kolei opakowania po szamponie oraz odżywce w kostce można zachować po to, by przechowywać w nich np. mydło lub wziąć w nich coś potrzebnego na wyjazd.
Opcji ponownego wykorzystania opakowań jest wiele. Oczywiście nie należy ich zbierać tylko po to, by bezczynnie leżały. Warto przechowywać w nich kosmetyki DIY, różnego typu akcesoria czy próbki kosmetyków od znajomych. W każdym wypadku należy jednak pamiętać o odpowiedniej higienie tego typu czynności.
Obrazek wyróżniający Nathan Dumlao on Unsplash