Szampon w kostce to nie mydło
Czym jest ten wynalazek? Szampon w formie kostki? Przecież on wygląda jak zwykłe mydło. Na jak długo starczy i jak go używać? Może wcale go nie potrzebuję i spróbuję umyć włosy zwykłym mydłem?
Możesz spróbować, ale najprawdopodobniej efekty nie zachęcą Cię do ponowienia tej próby. Dlaczego? Bo wbrew pozorom, szampon w kostce to zupełnie inny produkt, niż mydło.
Różnice między szamponem w kostce a mydłem
Zacznijmy od podstaw. Szampon w kostce ma o wiele więcej wspólnego z szamponem w płynie, aniżeli z mydłem w kostce. Chociaż trudno w to uwierzyć, wystarczy spojrzeć w INCI.
Mydło w kostce jest zasadowe i zazwyczaj posiada zmydlone kwasy tłuszczowe. Między innymi z tego powodu, po użyciu mydła na twarzy, należy zastosować hydrolat lub tonik dla wyrównania pH skóry. Ciało już tego nie wymaga.
Natomiast skóra głowy oraz włosy zdecydowanie nie lubią się z zasadami. Po ich użyciu włosy stają się matowe i niezbyt przyjemne w dotyku, wręcz pozbawione naturalnego poślizgu. Z tego względu, aby połączyć filozofię zero waste oraz zadowolenie z wyglądu włosów, wymyślono szampony w kostce.
Produkcja szamponów w kostce różni się od produkcji mydła w kostce. Szampony posiadają substancje pieniące oraz kwaśny odczyn pH. Dodatkowo, posiadając szamponową bazę, można tworzyć kostki emolientowe czy proteinowe. Najtrudniej jest uzyskać humektantowy szampon do włosów, gdyż specyfika produktu w kostce wymaga pewnej zbitej formy.
Tak więc zdecydowaną bazą szamponu w kostce są emolienty. Aby szampon posiadał także proteiny, wystarczy dodać np. algi albo pszenicę. Można stworzyć także szampon emolientowo-humektantowy, gdy ten zawiera w sobie np. miód.
Pierwszy szampon w kostce Bosphaera (i na pewno nie ostatni) jest emolientowy. To zdecydowanie najbardziej uniwersalna forma szamponu, z której będzie korzystać najszersza grupa konsumentów.
Emolientowy szampon w kostce doskonale chroni włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia włosów. Fajnym pomysłem jest olejowanie włosów na podkład z hydrolatu a następnie użycie emolientowego szamponu w kostce. Mycie można domknąć odżywką w kostce lub w słoiczku.
Taki zabieg zapewni włosom blask i wzmocnienie, a jednocześnie zapewni efekt sypkości oraz odbije włosy od nasady. Użycie mydła w kostce (nawet, jeśli nazywa się je mydłem do włosów) nie da takiego zadowalającego efektu.
Czy można myć włosy mydłem?
Można. Tylko czy warto? Zapewne znajdą się osoby, które chwalą sobie tego typu praktyki. Mimo wszystko warto pamiętać, że skóra głowy nie lubi zasady. Zwłaszcza, gdy np. niedostatecznie się ją spłucze a brak piany może zaburzyć nasze wyczucie, ile wody potrzeba do spłukania produktu.
Reasumując, znacznie lepszym i bardziej ekonomicznym pomysłem jest szamponu w kostce, który działa jak standardowy szampon a do tego daje możliwość dołożenia swojej cegiełki w dbaniu o planetę.