Czas pokoju i miłości – Święta Bożego Narodzenia
Niezależnie od wyznawanej religii, większość Polaków czeka na zbliżające się Święta. Niektórzy nazywają je Świętami Bożego Narodzenia, inni po prostu Gwiazdką. Jeszcze inni obchodzą słowiańskie przesilenie zimowe (przypada na 21 grudnia). Tylko czy faktycznie grudniowe Święta są wyłącznie okresem radości i pokoju? Dzisiaj przyjrzymy się nieco tej tematyce.
Prezenty na święta – dlaczego są dla nas tak ważne?
Coś w tym jest, że Święta z założenia pragniemy spędzić w spokoju, miłości i rodzinnym gronie. Nawet, jeśli w ciągu roku wydarzyło się kilka gorzkich incydentów, atmosfera Świąt działa cuda; nastraja do zażegnania sporów. Niestety, to również okres ogromnych oczekiwań. Czasami bardzo trudnych do zaspokojenia.
Zdarza nam się „iść w prezenty”, aby okazać komuś swoje uczucia albo przekazać przeprosiny bez wypowiadania słowa. Czasem prezenty, a właściwie ich ranga, jest narzucona przez pewną część rodziny. Robi się nieswojo, gdy jedni przyjeżdżają z drogimi upominkami, a innych na nie zwyczajnie nie stać.
W związku z tym, warto wypracować w swojej rodzinie coś w rodzaju „etykiety prezentowej”. Rozmowa o uczuciach jest ważna w każdej rodzinie. Dzięki szczerej i kulturalnej wymianie spostrzeżeń, można uniknąć stresu czy kąśliwych uwag, które wymykają się w trakcie kolacji niby przypadkiem. Prezenty, zwłaszcza obecnie, gdy płace są tak różnorodne, to temat wart uwagi.
Sposoby na obniżenie poziomu przedświątecznego stresu
Jest kilka patentów na to, jak rozwiązań problem związany z obdarowywaniem się prezentami. Nie zawsze jest tak, że ktoś, kto obsypuje bliskich kosztownościami, robi to ze złym zamiarem. Być może naprawdę pragnie sprawić komuś radość i woli dawać, niż przyjmować. Dlatego wówczas, gdy wręcza kolejny złoty naszyjnik, naprawdę jest w stanie przyjąć zimowe skarpety z uśmiechem na twarzy i w sercu.
Jeśli jednak któraś ze stron ma problem z taką „dysproporcją” kosztów, warto ten temat podjąć. Oczywiście bez urazy czy negatywnej energii. Nie ma lepszego sposobu od przedstawienia swoich uczuć. Takie działanie jest dojrzałe i może działać na relację w sposób terapeutyczny. Podczas takiej rozmowy, można dodatkowo zaproponować kilka rozwiązań, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony.
Wiadomo, że są takie osoby, które uwielbiają kupować prezenty, jak również są takie, które kompletnie nie lubią i nie potrafią tego robić. Może zamiast kupowania prezentów przez każdego dla każdego, warto zrobić zrzutkę, aby goście otrzymali po jednym podarunku? Dzięki temu mamy kompromis – stosunkowo kosztowny prezent bez nadszarpnięcia budżetu uczestników wydarzenia.
Oczyszczona atmosfera sprzyja atmosferze Świąt
Takie problemy mogą się niektórym wydać trywialne. Jednak ludzkich uczuć nie należy deprecjonować. Zwłaszcza, gdy są to uczucia naszych bliskich. Poza budżetem na prezenty, może się pojawić kolejny problem. Mowa o ochronie planety. Coraz więcej osób nabywa świadomość, dzięki której rezygnuje się z nadmiernego konsumpcjonizmu.
Dlatego też, poza kosztami, warto porozmawiać o etyce wręczanych podarunków. Jeśli dla kogoś jest to ważne, powinien szczerze zakomunikować bliskim, że np. nie chce otrzymać prezentu, który narusza etykę pracy czy „wspiera” korporacje testujące produkty na zwierzętach. Jeszcze jakiś czas temu taka prośba mogłaby się wydawać fanaberią. Obecnie jednak żyjemy w rozwiniętym kraju, gdzie świadomość konsumentów wzrasta.
Dlatego też, zamiast skrywać swoje poglądy, lepiej jest o nich otwarcie powiedzieć. Rodzina zasługuje na szczerość. Takie rozmowy od serca potrafią zdziałać więcej, niż złota kolia pod choinką. Dlatego, jeśli ktoś prosi o uszanowanie jego wartości, zamiast skórzanych rękawiczek, lepiej kupić mu świecę sojową opartą na olejkach eterycznych lub piękną ceramikę z lokalnej fabryki.
Obrazek wyróżniający freestocks on Unsplash