Zima to czas na regenerację
Zima jest idealnym okresem na zadbanie o skórę i włosy w sposób kompletny. Nie mając ciągłej styczności z silnymi promieniami słońca, możemy zawalczyć o idealną kondycję skóry i włosów. Oczywiście promieniowanie UV towarzyszy nam zawsze – także w te chłodniejsze i pochmurniejsze dni. Do tego dochodzi zanieczyszczenie powietrza ze smogiem na czele. Mimo wszystko mamy do czynienia z mniejszą ilością bodźców o działaniu wysuszającym i wyniszczającym.
Zimą Polki mogą zauważyć u siebie ciemniejszy kolor włosów, jak i większą tendencję włosa do przetłuszczania się. Podobnie jest z twarzą – pojawia się na niej więcej blasku, niż podczas trwających upałów. Jest to normalne zjawisko, nad którym jednak warto w jakimś stopniu zapanować. Skrzyp polny może nam w tym pomóc.
Skrzyp polny – występowanie i skład
Skrzyp polny (Equisetum arvense) należy do rodziny jednorocznych roślin skrzypowatych. Skrzyp nie kwitnie. Roślinę tę można spotkać głównie na terenach Europy, a jej historyczne korzenie sięgają ery Mezozoiku. Skrzyp polny lubi gliniaste, wilgotne gleby, choć czasem porasta również piaszczyste tereny. Dziko porasta pola, nadrzecza czy pobocza dróg.
Skrzyp najwięcej dobra skrywa w swoich łodygach. Roślina ta zawiera mnóstwo cennych składników aktywnych, które z powodzeniem wykorzystuje się w naturalnych kosmetykach. Skrzyp polny ma w sobie minerały (m.in. krzem, potas, wapń, fosfor czy mangan). Zawiera także alkaloidy, taniny, fitosterole i flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym czy kwasy tłuszczowe (linolowy, oleinowy).
Roślina ta jest źródłem popularnych dziś kwasów o działaniu rozjaśniającym, oczyszczającym i peelingującym: kwasy krzemowe, kwas benzoesowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy. W skrzypie zawarte są także witaminy, m.in. witamina C oraz żywice i lignany.
Pielęgnacyjne działanie skrzypu polnego
Skrzyp polny często jest obecny w składzie suplementów wzmacniających włosy, skórę i paznokcie. Nie bez przyczyny. Wspomniane wcześniej składniki aktywne zdecydowanie oferują wzmocnienie i ochronę. Jednak warto stosować go nie tylko doustnie, ale również zewnętrznie.
Wspaniałym i bardzo uniwersalnym kosmetykiem jest hydrolat ze skrzypu polnego. Można go stosować zarówno na skórę, jak i na włosy. A dlaczego warto?
Skrzyp zdecydowanie wzmacnia włosy już od ich cebulek. Dlatego stosowany jako wcierka, może w istotny sposób wpłynąć na porost nowych włosów oraz trwałość już tych istniejących. Dzięki niemu włosy wspaniale lśnią, stają się elastyczne i mocne oraz są chronione przed wolnymi rodnikami.
Także zimową porą, kiedy powietrze pozostawia wiele do życzenia, skrzyp buduje ochronę dla włosów. Polecamy więc stosować go także jako podkład pod olejowanie. To połączenie idealne, pozwalające utrzymać włosy w zdrowiu i pięknej kondycji.
Stosowanie hydrolatu na twarz i dekolt również wiąże się z wieloma pozytywnymi konsekwencjami dla urody. Taki hydrolat można traktować zarówno jako tonik, jak i odżywczą mgiełkę. Hydrolat ze skrzypu polnego ujędrni skórę poprzez poprawę jej elastyczności.
Dodatkowo, dzięki zawartości krzemu, wpłynie na szczelność naczynek krwionośnych. Jest również doskonały dla osób borykających się z trądzikiem czy AZS, gdyż działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i kojąco. Skrzyp przyspiesza gojenie skóry i dogłębnie ją odżywia. Hamuje również rozwój grzybów więc można pryskać nim także stopy.
Nie bez przyczyny skrzyp polny rośnie na terenach zamieszkałych głównie przez osoby o jasnej karnacji, z tendencjami do kruchych naczynek i nadmiernej suchości skóry oraz włosów. Skrzyp powinien na stałe zagościć w pielęgnacji osób o typowo słowiańskiej urodzie.