Daj się zachwycić naturze
Natura nieustannie zaskakuje nas swoim bogactwem. Każdego dnia można odkryć coś innego, ponownie się zachwycić i zainspirować do stworzenia kolejnej receptury czerpanej z natury. Tak też postępujemy i na takim działaniu opiera się rozwój naszej małej polskiej manufaktury kosmetycznej, Bosphaera. Dzisiaj razem z Tobą chcielibyśmy się zachwycić rośliną pod niepozorną nazwą – jeżówka.
Jeżówka (Echinacea) – pochodzenie i działanie
Jeżówka (Echinacea) jest rośliną z rodziny astrowatych. Aż 9 jej gatunków można spotkać na terenie Ameryki Północnej. W Polsce hodujemy 3 z nich. Mowa o jeżówce purpurowej (Echinacea purpurea), jeżówce bladej (Echinacea pallida) oraz jeżówce wąskolistnej (Echinacea angustifolia).
Nazwa tej rośliny pochodzi od słowa ’echinos’ oznaczającego jeża. Przyglądając się budowie jeżówki, łatwo można spostrzec, skąd takie właśnie skojarzenie. Co ciekawe, chociaż roślina ta występuje na Ziemi od bardzo dawna, historia wykorzystania jej właściwości liczy ledwie 400 lat.
Ten okres wystarczył jednak, abyśmy dowiedzieli się całkiem sporo na temat Echinacea. To roślina bogata w witaminę C, z której udziałem jest związane zarówno wzmacnianie odporności organizmu, jak i pobudzanie procesu budowania kolagenu w skórze. Na początku XX wieku wykorzystywano jeżówkę do produkcji leków homeopatycznych. Wówczas dowiedziono także jej właściwości immunomodulacyjnych.
Wykorzystanie Echinacea w kosmetyce
Jeżówka wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Co istotne, sprawdza się ona także jako preparat dający uczucie ulgi, np. po oparzeniu skóry zbyt długą kąpielą słoneczną. W kosmetyce ceni się tę roślinę zwłaszcza za jej zdolność do dezaktywacji hialuronidazy. Dzięki temu jeżówka zapewnia trwałe nawilżenie skóry. Ponieważ wpływa ona także na wzmocnienie wiązań kolagenowych, jej działanie można uznać za anti aging.
Jeżówka sprawdzi się w pielęgnacji wielu rodzajów skóry, nie tylko tej dojrzałej. Stosuje się ją w celu przyspieszenia procesu gojenia ran wywołanych trądzikiem czy egzemą. Echinacea prawdzi się w przypadku skóry atopowej i skłonnej do podrażnień.
Przeciwzmarszczkowe, wygładzające, nawilżające i ochronne właściwości jeżówki czynią z niej idealny i bardzo pożądany surowiec kosmetyczny. Komórki macierzyste jeżówki wąskolistnej sprawiają, że skóra wokół oczu zostaje wzmocniona, a cienie zmniejszone. Ten fakt został przez nas wykorzystany podczas tworzenia receptury liftingującego serum przeciwzmarszczkowego oraz kawowego koktajlu pod oczy.
Zmęczone spojrzenie? Wcale nie musi takie być. Zaczynając od właściwej pielęgnacji skóry, masz dużą szansę na dotrwanie do momentu, w którym nie będziesz się bała wyjść z domu bez wcześniejszej aplikacji korektora pod oczy. Piękna skóra jest wtedy, gdy zapewni się jej odpowiednie nawilżenie, elastyczność i ochronę. To właśnie oferują kosmetyki naturalne z jeżówką w składzie.
Bibliografia
Skopińska-Różewska E., Bany J., Sommer E. i inni,
Biologiczne działanie wodnego ekstraktu ziela jeżówki purpurowej. Panacea, 2004.
Segiet-Kujawa E, Mścisz A,
Jeżówka (Echinacea) – nowoczesny immunokosmetyk, „Wiadomości Zielarskie” 2000, nr 3.