Jak wygląda nasza skóra?
Zastanawiał_ś się kiedyś nad tym, jak wygląda nasza skóra? Budowę skóry zapewne znasz. W końcu jest omawiana w szkole podstawowej. Wiesz, że skóra ma warstwy: wierzchnie, które chronią ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz głębsze, odpowiadające za szereg funkcji, jak czucie czy wytwarzanie łoju. Dzisiaj przyjrzymy się zewnętrznej warstwie skóry i w kontekście jej mikrobiomu, opowiemy nieco o ochronnej funkcji skóry.
Mikrobiom skóry – co to?
Bardzo możliwe, że pojęcie mikrobiomu jest Ci pośrednio znane. Ma ono odniesienie do wielu funkcji pełnionych w organizmie. Mikrobiom składa się z różnego rodzaju mikroorganizmów (bakterie, grzyby, archeony czy wirusy).
Środowiska mikrobiomu znajdują się m.in. w jamie ustnej, układzie oddechowym, jelitach czy właśnie na skórze. Mikroorganizmy mogą mieć dla nas zarówno korzystne, jak i szkodliwe działanie.
Ponieważ środowisko, w którym żyjemy, także jest przepełnione mikroorganizmami, ludzkie ciało wyposaża się we własne „mikroszeregi”, które pełnią funkcję ochronną. Dlatego też na naszej skórze każdego dnia rozgrywa się „bitwa”.
Zaburzenie pracy mikrobiomu a wygląd skóry
Do zaburzenia mikroflory skóry można doprowadzić poprzez nieprawidłową pielęgnację. Najprościej jest naruszyć mikrobiom poprzez zbyt silne i drażniące kosmetyki, które zmiatają wszystko, co znajduje się na ich drodze, łącznie z pożytecznymi mikroorganizmami.
Również niedostateczna ochrona skóry może przyczynić się do wystąpienia tego zjawiska. Obecne środowisko, w jakim żyjemy, nie jest przyjazne naszej skórze. Smog, spaliny, chemia. Dzisiaj szczególnie musimy dbać o ochronę naszej skóry. – Dlaczego to ważne?
Zaburzenie mikroflory skóry może prowadzić do następujących problemów:
- silna ingerencja chorobotwórczych patogenów,
- reakcje alergiczne,
- zaburzenie pH skóry,
- szybsza degradacja komórek (przyspieszenie procesu starzenia się skóry),
- zaburzenie wydzielania sebum (nadmierna suchość lub tłustość skóry),
- podatność na czynniki drażniące.
Jak naturalnie i skutecznie dbać o mikrobiom skóry?
Dla skóry najlepsze jest to, co naturalne. Tak naprawdę, gdybyśmy żyli zgodnie z naturą, nie potrzebowalibyśmy większości kosmetyków. Wystarczyłaby woda. Wszystko dlatego, że nasza skóra sama dba zarówno o nawilżenie, jak i ochronę. Wystarczy ją oczyszczać.
Niestety, zanieczyszczone powietrze oraz np. stosowanie kosmetyków kolorowych, wymaga od nas większej ingerencji. Jednak i tutaj warto pozostać przy tych rozwiązaniach pielęgnacyjnych, które naśladują naturę.
Delikatne oczyszczanie uzyskasz dzięki naszemu płynowi do demakijażu. Złuszczenie naskórka bez podrażnienia mikrobiomu, uzyskasz dzięki naszej paście do mycia twarzy. Z kolei pH wyrównasz stosując ulubiony hydrolat.
Domknięciem pielęgnacji, uwzględniającej mikrobiom skóry, będzie użycie naszego serum nawilżająco-normalizującego oraz lekkiego kremu do twarzy o podobnym działaniu. Kosmetyki te zawierają prebiotyki, których zadaniem jest zapewnienie pożywki dla pożytecznych mikroorganizmów.
__
Obrazek wyróżniający: Louis Reed on Unsplash