Witaminy – na zdrowie i urodę
Witaminy, poza tym, że stanowią istotny element diety, stają się coraz bardziej powszechne również w pielęgnacji skóry oraz włosów. Tak też jest w przypadku witaminy B3, zwanej witaminą PP czy niacynamidem. Chociaż odkryto ją ponad 100 lat temu, dopiero w latach 90. ubiegłego wieku zaczęto ją testować pod względem stosowania zewnętrznego. – Jakie są rezultaty tych badań?
Wykorzystanie B3 w pielęgnacji skóry
Badania nad witaminą B3 przyniosły wiele ciekawych wniosków. Przede wszystkim dowiedziono, że niacynamid może przenikać w głębokie partie skóry dzięki specjalnym prekursorom. Oznacza to, że jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do powierzchni skóry zwanej naskórkiem.
Witamina B3 może wniknąć głębiej, gdzie wspiera walkę z licznymi problemami skórnymi, jak choćby stany zapalne, suchość czy przebarwienia. Oznacza to, że niacynamid może być stosowany przez osoby młode, jak i dojrzałe, różniące się między sobą typem skóry oraz jej potrzebami.
Jak działa witamina B3? Przede wszystkim chroni skórę przed nadmierną utratą wody, wspiera procesy regeneracji oraz sprzyja zachowaniu elastyczności poprzez stymulację produkcji kolagenu. Dodatkowo niacynamid jest silnym antyoksydantem, który zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Różne potrzeby skóry i odpowiedź witaminy B3
Witamina PP, stosowana zewnętrznie, np. w formie kosmetyku naturalnego, może niwelować problem przebarwień, np. potrądzikowych. Zdarza się również, że dermatolodzy zalecają jej stosowanie również w trakcie trwającej choroby zapalnej skóry. Jednak zanim zacznie się ją stosować, zamiast antybiotyku, koniecznie należy się skonsultować z lekarzem. Każdy przypadek trądziku jest inny i warto o tym pamiętać.
Witamina B3 doskonale sprawdzi się również w pielęgnacji skóry odwodnionej i szorstkiej, pozbawionej elastyczności. Wszystko dlatego, że wzmacnia barierę hydro-lipidową skóry. Co więcej, nadal trwają badania, nad teorią zakładającą, że stosowanie kosmetyków z witaminą B3 wzmaga produkcję ceramidów – naturalnych lipidów, które wpływają na zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz elastyczności skóry.
Dodatkowo witamina B3 wykazuje podobne właściwości, co niedawno omawiana witamina C.
(Więcej na ten temat przeczytaj w artykule: Jak działa na skórę witamina C?).
Niacynamid wykazuje mały potencjał drażniący. W wyniku ekspozycji na słońce, witamina B3 nie degraduje, dlatego uznaje się ją za substancję stabilną. Mimo wszystko warto pamiętać, aby także kosmetyki z niacynamidem trzymać w odpowiednich warunkach oraz po każdym użyciu dokładnie zabezpieczać opakowanie. W końcu dobre zwyczaje na pewno nie zaszkodzą, a tylko mogą pomóc.
Niacynamid można znaleźć w naszym kultowym serum rozświetlająco-rozjaśniającym.
Obrazek wyróżniający Kelly Sikkema on Unsplash