Czy posiadasz skórę naczynkową?
Jak poznać czy Twoja cera jest naczynkowa? Można to określić wraz z mijającymi latami, ponieważ skóra starzeje się na wiele różnych sposobów. Skóra dzieci jest raczej normalna, z wyjątkami takimi, jak: AZS, łuszczyca, czy inna choroba skóry. Jednak już za dziecka można zauważyć symptomy cery naczynkowej, np. po uroczo zaczerwienionych policzkach.
W dorosłym życiu cechy skóry naczynkowej są już bardzo widoczne. Rozszerzone naczynka, tendencja do łapania rumieńców, które utrzymują się przez dłuższy czas, czerwone pajączki na płatkach nosa, policzkach oraz brodzie. Częste podrażnienia również są domeną delikatnej cery naczynkowej. – Jak ją pielęgnować a właściwie, czego unikać w tej pielęgnacji?
Poznaj składniki kosmetyczne, które mogą podrażnić skórę naczynkową
Pielęgnacja skóry to podstawa dbania o jej zdrowie i piękny wygląd. W przypadku cery naczynkowej należy dbać o pielęgnację podwójnie. Poza czerwonymi pajączkami, skóra ta cechuje się również podatnością na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Kosmetyki stosowane do pielęgnacji cery naczynkowej powinny być pozbawione składników o działaniu drażniącym.
Silne toniki i żele oczyszczające z zawartością alkoholu. To taki rodzaj produktu kosmetycznego, którego zdecydowanie należy unikać. Alkohol powoduje uszkodzenie naturalnej bariery hydro-lipidowej i prowadzi do poważnego podrażnienia skóry.
Kamfora oraz mentol to aromaty, których należy unikać, jeśli jest się posiadaczem cery naczynkowej. Składniki te wykazują tendencje do zaostrzenia objawów występowania pajączków na skórze oraz rumieńców.
Gorąca woda oraz peelingi mechaniczne zamykają listę niewłaściwej pielęgnacji cery naczynkowej. Najlepiej jest oczyszczać skórę za pomocą letniej wody. Naczynka nie lubią skrajności. Z kolei peelingi mechaniczne mogą przyczynić się do zaostrzenia takich objawów, jak rumień czy pajączki.
Czynniki zewnętrzne szkodliwe dla skóry naczynkowej
Poza szkodliwymi składnikami, stosowanymi podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej, warto pamiętać również o innych czynnikach negatywnie wpływających na cerę naczynkową. Skóra ta nie lubi zmian. Zwłaszcza skrajnych, dlatego wychodzenie z pomieszczenia klimatyzowanego, na letni skwar, nie jest najlepszym pomysłem. Podobnie będzie z zimowymi spacerami zakończonymi wizytą w mocno ogrzewanym mieszkaniu.
Skóra naczynkowa nie polubi się również z sauną, silnym wiatrem i siarczystym mrozem. Neutralna pogoda zdecydowanie sprzyja jej zdrowiu i urodzie. Jeśli mamy widoczne naczynka, powinniśmy również uważać na to, co jemy i pijemy. Zdecydowanie należy ograniczyć alkohol. Warto natomiast rozkoszować się kawą i zieloną herbatą.
Nasz nastrój oraz jego farmakologiczna regulacja, także może się odbić na skórze naczynkowej. Zdecydowanie warto unikać stresu a każdy przyjmowany lek, skonsultować wcześniej z lekarzem. Najlepiej z dermatologiem.
Kosmetyki naturalne polecane osobom ze skórą naczynkową
W ofercie kosmetyków naturalnych Bosphaera można znaleźć szeroką gamę propozycji pielęgnacji cery naczynkowej.
W regulacji pH pomocne będą hydrolaty z:
- róży,
- lilaka,
- magnolii.
Bezinwazyjne usuwanie makijażu oraz kurzu i brudu z twarzy będzie możliwe dzięki delikatnemu płynowi do makijażu, który można domknąć myciem letnią wodą oraz glinką: białą, różową i czerwoną.
Na cienie pod oczami, które są spowodowane delikatnymi naczynkami krwionośnymi, z tendencją do pękania, polecamy:
- aksamitny krem pod oczy,
- kawowy koktajl pod oczy.
Na twarz warto nałożyć serum rozświetlająco-rozjaśniające z witaminą C oraz krem przeciwzmarszczkowy bazujący na hydrolacie różanym.
Taka pielęgnacja z pewnością wpłynie pozytywnie na wygląd cery naczynkowej, uszczelniając naczynka, wyrównując koloryt i oferując skórze ochronę.
__
Obrazek wyróżniający: Elia Pellegrini on Unsplash