megumi-nachev-xhOUnxVVb6s-unsplash

Porównanie maseł roślinnych: kakaowe, shea, awokado

Masła roślinne – pielęgnacyjne królestwo

Masła roślinne stanowią istotny element naszych naturalnych kosmetyków. Posiadają one wiele cennych składników a przez to właściwości pielęgnacyjnych. Można stosować je na ciele, jak i włosach. Imitując lipidową część naturalnej bariery ochronnej. Chronią przed nadmierną utratą wody oraz przeciwdziałają ingerencji szkodliwych czynników zewnętrznych. Dzisiaj porównujemy trzy bardzo popularne masła roślinne: kakaowe, shea oraz awokado.

Masło awokado – sprzymierzeniec młodej skóry

Masło awokado jest jednym z naszym ulubionych surowców kosmetycznych. Zawiera w swoim składzie cenne składniki aktywne, jak fitosterole oraz witaminy: A i E. Masło awokado jest idealną bazą kosmetyków do pielęgnacji skóry oraz włosów. Jego masełkowa konsystencja doskonale wpasowuje się w inne składowe produktu, gwarantując przyjemną formułę.

Masło awokado, z uwagi na swoją niezwykłą delikatność, nadaje się do pielęgnacji wielu typów skóry, w tym bardzo suchej, wrażliwej i atopowej. Surowiec ten wspiera proces regeneracji, jak również przyczynia się do powstawania nowych komórek. Jego antyoksydacyjne właściwości zapewniają ochronę przed wolnymi rodnikami. Z tego względu można powiedzieć, że masło awokado jest sprzymierzeńcem młodej i pięknej skóry.

Te funkcje sprawdzają się zarówno w przypadku pielęgnacji skóry, jak i włosów. Widać to doskonale po naszej odżywce ekspresowej, która daje efekt mocnych i błyszczących włosów, chociaż nie zawiera silikonów. Z kolei odżywka w kostce, w której również obecne jest masło awokado, wzmacnia końce i zapobiega ich rozdwajaniu się. Surowiec ten jest obecny także w szamponie w kostce, przez co niektóre osoby mogą go używać solo, bez dodatku odżywki.

Masło kakaowe – naturalne wzmocnienie bariery hydro-lipidowej

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak żyjemy obecnie w bardzo trudnych i wymagających warunkach. Zanieczyszczone powietrze, agresywna ingerencja szkodliwych promieni słonecznych, stres. To wszystko wpływa na osłabienie bariery hydro-lipidowej skóry oraz zniszczenie struktury włosa. Z tego względu najważniejszym celem dzisiejszej pielęgnacji jest ochrona.

Masło kakaowe doskonale sprawdza się w tej roli. Można w nim znaleźć ok. 34-36% kwasu stearynowego, 30-40% kwasu oleinowego oraz 24-29% kwasu palmitynowego. Oznacza to zapewnienie pewnej ochrony przed nadmierną utratą wody. Warto pamiętać, że składniki o działaniu nawilżającym, tzw. humektanty, powinny być „domknięte” lipidami. W ten sposób tworzy się coś na kształt naturalnej ochrony hydro-lipidowej.

Masła roślinne, poza tym, że imitują tę doskonałą formę ochrony skóry i włosów, są produktami wegańskimi. Oznacza to, że mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby, które unikają spożywania oraz jakiegokolwiek użycia produktów zwierzęcych oraz odzwierzęcych. Masło kakaowe tworzy wyjątkowo stabilną ochronę, dzięki której składniki nawilżające wchłaniają się lepiej i dłużej działają. Dzięki temu skóra staje się „napita” a przez to bardziej sprężysta.

Masło kakaowe można znaleźć w takich kosmetykach, jak: babeczki do kąpieli, naturalne mydła Bosphaera, pasta do mycia twarzy Bosphaera oraz nasze masła do ciała.

Masło shea – na walkę z patogenami

Masło shea, znane także jako masło Karite, pełni wszystkie funkcje opisane powyżej. Jednak jest coś, co wyróżnia ten surowiec. Mowa o właściwościach antybakteryjnych, które zostały już wielokrotnie potwierdzone. Masło shea zwalcza takie bakterie, jak: Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas solanecerium i Bacillus cereus. Dodatkowo przeciwdziała namnażaniu się grzybów:  Fusarium oxyposirum i Candida albicans. – (Phytochemical and antimicrobial studies on Butyrospermum paradoxum – A Ogunwandea, Muibat O Belloa, Olayide N Olaworea, Kamaldin A Muilib.)

Z tego względu masło shea stanowi doskonały dodatek do kosmetyków o różnych właściwościach – od tych przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy, przez dbanie o ciało, na stopach i skórze głowy kończąc. Nic więc dziwnego, że to właśnie ten surowiec kosmetyczny jest tak bardzo popularny i rozpowszechniony. Można z łatwością kupić go w wersji rafinowanej oraz nierafinowanej. W kosmetykach naturalnych Bosphaera masło shea występuje w składzie m.in.: masłach do ciała, mydle Bosphaera oraz babeczkach do kąpieli.

Wszystkie wymieniona masła roślinne posiadają swoje silne strony. Dlatego też trudno mówić o tym, które jest najlepsze. W swoich naturalnych recepturach kosmetycznych, staramy się łączyć różne cenne składniki, które poza tym, że samodzielnie pełnią wiele funkcji, razem działają cuda.

Obrazek wyróżniający Megumi Nachev on Unsplash

Share on facebook
Facebook
0