Marchew – naturalna inspiracja Bosphaery
Od lat inspirujemy się naturą. Tworzymy receptury wspierające dobrą kondycję skóry i włosów, bez sztucznej ingerencji. W związku z tym, lubimy przekazywać informacje na temat działania poszczególnych surowców, które są przez nas stosowane w procesie produkcji naturalnych kosmetyków Bosphaera. Jednym z powszechniej występujących, a jednocześnie niedocenianym surowcem jest olej z marchwi.
Marchew – występowanie i wykorzystanie w kosmetykach
Marchew (Daucus carota L.) to roślina dwuletnia, należąca do rodziny baldaszkowatych (Umbelliferae). Najczęściej wykorzystywaną częścią marchwi jest jej korzeń. Jest to roślina występująca na terenach Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki. Czołowymi producentami tej rośliny są kraje azjatyckie, europejskie oraz USA.
W kosmetykach najczęściej wykorzystuje się olej z marchwi, który powstaje w wyniku maceracji korzeni w oleju słonecznikowym. W ten sposób pozyskuje się surowiec kosmetyczny o szeregu korzystnych właściwościach. Sama marchew zawiera w sobie niektóre witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, przez co w połączeniu z olejem, stają się one lepiej przyswajalne.
Jakie wartościowe dla skóry i włosów substancje można znaleźć w oleju z marchwi? Proteiny będące budulcem (m.in. dla włosów), węglowodany, ochronne lipidy, karoten, witaminy z grupy B, antyoksydanty: witamina E i C, witamina K (rozpuszczalna w tłuszczach), kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, sód, fluor.
Sekret działania karotenoidów
Karotenoidy, obecne w marchwi, wykazują szereg korzystnych właściwości dla skóry. Przede wszystkim biorą udział w procesie pigmentacji roślin. Są “pseudopigmentem”, który można wykorzystać także dla poprawy kolorytu ludzkiej skóry. Podstawowymi karotenoidami marchwi są β-karoten (45 – 80%), α-karoten (15 – 40%) i γ-karoten (2 – 10%).
Obecność βkarotenu w oleju z marchwi ułatwia proces opalania skóry. Oznacza to, że można spędzić na słońcu mniej czasu, by pozyskać satysfakcjonujący efekt skóry muśniętej słońcem. “Dodatkowo karoteny (prowitamina A) działają synergicznie z melaniną, melanoidem, oksyhemoglobiną i zredukowaną hemoglobiną. Zbyt wysoka zawartość karotenu może jednak powodować pomarańczowe zabarwienie skóry” (Carbajo Espejo J, 1986).
Olej z marchwi obecny jest w serum rozświetlająco-rozjaśniającym Bosphaera. Dzięki temu kosmetyk ten wyrównuje koloryt skóry, zapewniając jej piękny i zdrowy wygląd. To doskonały sposób na uniknięcie efektu bladej cery, który towarzyszy większości z nas w okresie jesienno-zimowym.
Właściwości anti-aging oleju z marchwi
Marchew zawiera skoncentrowaną dawkę silnych antyoksydantów. Między innymi jest to witamina E, nie bez przyczyny nazywana eliksirem młodości. Należy do niej także rodzina tokoferoli. Są to małe cząsteczki o niezwykle wysokiej aktywności przeciwutleniającej. Oznacza to, że stosując kosmetyki z tokoferolami w składzie, chroni się skórę przed negatywnym działaniem wolnych rodników, z którymi mamy nieustannie do czynienia.
Zanieczyszczone powietrze, nieprzemyślana dieta, krążące zarazki oraz wiele innych czynników doprowadza do sytuacji zetknięcia się zdrowych komórek ze szkodliwymi utleniaczami. Wolne rodniki mają jedno zadanie – zniszczyć wszystko, co widzą na swojej drodze. Wsparcie antyoksydacyjne blokuje negatywne zjawisko zachodzące w skórze – peroksydację lipidów, a więc proces utleniania fosfolipidów, w wyniku którego dochodzi do destabilizacji błony komórkowej, a przez to, do uszkodzenia komórki. Śmierć niektórych komórek jest nieodwracalna, dlatego tak ważna jest ich ochrona.
Wsparcie antyoksydacyjne jest podstawą pielęgnacji anti-aging. Olej z marchwi zapewnia tę ochronę, a w połączeniu z innymi synergicznie działającymi substancjami aktywnymi, staje się niezwykle silną bronią. Dlatego stosowanie serum rozświetlająco-rozjaśniającego Bosphaera niesie ze sobą szereg korzystnych dla skóry właściwości. Nawet nie mając przebarwień, warto stosować ten produkt.
To nie wszystko. W marchwi obecne są także retinole (pochodne witaminy A), które skutecznie zwiększają proces budowy kolagenu, tropoelastyny i fibronektyny oraz znacznie wpływają na osłabienie degradacyjnych procesów: kolagenazy i żelatynazy. W ten sposób retinole opóźniają proces naturalnego starzenia skóry, jednocześnie poprawiając jej kondycję. Dzięki retinolom skóra staje się bardziej elastyczna i gładka.