Człowiek jako ofiara własnej bezmyślności
Coraz częściej słyszymy o smogu, który obecnie obejmuje ogromny obszar świata. Wieloletnie życie pozbawione refleksji dotyczącej emisji zanieczyszczeń powodowanych przez człowieka, właśnie teraz manifestuje wielopoziomowe negatywne skutki dla środowiska i nas samych. Każdy dorosły człowiek ma własny samochód, w wielu domach w małych miasteczkach i wsiach nadal stosuje się toksyczne paliwo grzewcze, wiele osób jest uzależnionych od papierosów, a fabryki wciąż produkują ogromną ilość toksycznych gazów. To wszystko składa się na obecność zupełnie nowego dla tej cywilizacji problemu.
Co zawiera smog i dlaczego szkodzi?
Smog, bo o nim mowa, stał się już istną zmorą, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Powoduje zwiększenie zachorowalności, alergizuje i pozostawia po sobie szary brud. Chociaż najwięcej mówi się o negatywnych skutkach wdychania smogu, należy także pamiętać o zabezpieczaniu skóry.
Smog jest mieszaniną cząsteczek o rozmiarze rzędu nanometrów, które bez problemu wnikają w głębokie partie skóry przez pory oraz mieszki włosowe.
Smog zawiera w swoim składzie:
- PM2,5 i PM10 (ang. particular metter) niszczące skórę cząstoczeki o wielkości 2,5 oraz 10 mikrometrów;
- NO2 (dwutlenek azotu);
- metale ciężkie;
- CO (tlenek węgla);
- PAH (policykliczne węglowodory aromatyczne) w tym beznopiren;
- ozon;
- drobiny sadzy węglowej.
Na czym polega pielęgnacja anti-pollution?
W związku z problemem pojawienia się smogu, popularne stały się kosmetyki anti-pollution, które nie tylko chronią skórę powierzchniowo, ale również wnikają w jej głębokie struktury, by tam działać regeneracyjnie i prewencyjnie. Nie bez znaczenia pozostaje obecność antyoksydantów w takich kosmetykach. Działają one przeciwrodnikowo i chronią skórę przed procesami niszczącymi zdrowe komórki. W smogu istnieje mnóstwo utleniaczy, które mogą dostać się przez pory skórne i tam siać spustoszenie.
Szacuje się, że cząsteczki obecne w smogu wnikają tak głęboko do skóry, że są w stanie niszczyć jej głęboko osadzone struktury (lipidy, cząsteczki kwasu hialuronowego, elastynę i kolagen).
Kontakt skóry ze smogiem może doprowadzić do wystąpienia depigmentacji, zaburzenia w wydzielaniu naturalnego sebum oraz nadwrażliwości. W konsekwencji, skóra nie tylko szybciej się starzeje, ale również mogą na niej wystąpić liczne objawy chorobowe. Mowa o zapaleniach skóry, alergiach a nawet nowotworach.
Jak zabezpieczyć się przed działaniem smogu?
W kwestii zabezpieczenia skóry warto stosować kosmetyki, które tworzą trwałą barierę ochronną. Z tego względu znacznie lepiej jest użyć nieco bardziej zawiesistego naturalnego masła do ciała z drogocennymi olejami, niż sięgać po drogeryjny balsam, który ekspresowo się wchłonie i szybko odparuje. (Zimą wyjątkowo należy uważać na produkty bazujące wyłącznie na wodzie i syntetykach, ponieważ w połączeniu z mroźnym powietrzem mogą powodować niemały dyskomfort).
Naturalne masło do ciała Bosphaera bazuje na maśle shea i kakaowym. Jest delikatne i pozostawia po sobie przyjemną, nietłustą i niebrudzącą powłoczkę ochronną. To ona stanowi pierwszy poziom zabezpieczenia. Kolejne istotne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu kosmetyków, to witaminy: A,E, C oraz naturalne olejki eteryczne.
Doskonałą ochroną dla twarzy będzie użycie serum przeciwzmarszczkowego lub serum rozjaśniająco-rozświetlającego Bosphaera. Oba produkty zawierają liczne składniki aktywne, w tym drogocenne oleje oraz antyoksydanty. Zwłaszcza zimą warto bazować na olejach. Sięgając po już gotowe kosmetyki naturalne, ma się również pewność, że nie będą działały komedogennie, co w przypadku samodzielnego eksperymentowania z olejami przynosi różne skutki.
Dieta i styl życia anti-pollution
Warto zadbać o ochronę przeciwsmogową także na inne sposoby. Niezwykle istotne jest picie dużej ilości wody. Dzięki temu znacznie łatwiej zapewnić skórze nawilżenie. Należy jednak pamiętać, by poza piciem wody źródlanej, sięgać także po mineralną lub filtrowaną. Zdrowa dieta, bogata w witaminy (zwłaszcza rozpuszczalne w tłuszczach), buduje dodatkową odporność organizmu.
Dla dostarczenia ulgi górnym drogom oddechowym, warto rozproszyć w domu naturalne olejki eteryczne, zwłaszcza z eukaliptusa, szałwii, lawendy oraz trawy cytrynowej. Rozsądne jest również zastosowanie naturalnej inhalacji.