Dary w zasięgu wzroku – czarny bez
Czarny bez jest wspaniałym darem natury. Można go spotkać nawet tam, gdzie się go nie spodziewamy, gdyż roślina ta rośnie także dziko, przy drogach i w lesie. Wykorzystuje się liście, kwiaty oraz owoce tej rośliny. Kwiaty są bardzo delikatne i należy zwrócić szczególną uwagę na porę ich zbierania. Zbiory powinny odbywać się w ciepłe dni, w czasie rozkwitu. Nie należy zbierać przegniłych oraz przesuszonych kwiatów.
Czarny bez – składniki i zastosowanie
Czarny bez jest naturalnym wzmacniaczem odporności. Już w XVII korzystano z jego „uzdrawiającej” mocy. Jednak to, co interesuje nas najbardziej, związane jest z pielęgnacyjnymi właściwościami czarnego bzu. Tych z kolei nie brakuje, więc warto przyjrzeć im się ze szczególną uwagą.
Czarny bez jest naturalnym remedium na problemy skórne, w tym trądzik. Łagodzi podrażnienia i przynosi skórze ukojenie. To bardzo cenna właściwość w kontekście leczenia trądziku oraz innych zmian skórnych. Czarny bez wspaniale radzi sobie ze stanami zapalnymi, oczyszcza skórę oraz poprawia jej ukrwienie.
Dzięki temu nadaje się do stosowania niemal na każdym typie skóry: od trądzikowej, tłustej i mieszanej do wrażliwej i dojrzałej. Sole mineralne zawarte w czarnym bzie (glin, żelazo, potas, sód i wapń) oraz witaminy: C i A, sprawiają, że jest on niezwykle przydatnym surowcem w wytwarzaniu wysokiej jakości kosmetyków naturalnych.
Kosmetyki z czarnym bzem
W ofercie polskiej manufaktury Bosphaera można znaleźć hydrolat z czarnego bzu, który samodzielnie może być stosowany jako kosmetyk, jak również stanowi wspaniałą bazę dla innych produktów. Hydrolat z czarnego bzu można stosować jako tonik w celu wyrównania pH skóry.
Każde przetarcie twarzy tym produktem będzie dodatkowo oczyszczać skórę i chronić ją przed działaniem wolnych rodników. Dobrym pomysłem jest stosowanie hydrolatu także w charakterze mgiełki. Wówczas wystarczy spryskać nim twarz. Można także użyć go na skórę głowy w celu jej dokładnego oczyszczenia i ochrony przez patogenami. Czarny bez działa antybakteryjnie oraz przeciwwirusowo.
Czarny bez poprawia koloryt skóry, ponieważ wzmacnia naczynia krwionośne. D
latego może stanowić cenną bazę kremu dla skóry naczynkowej i wrażliwej. Z uwagi na działanie przeciwrodnikowe, można go nazwać także produktem o działaniu anti-aging a więc zapobiegającym przedwczesnemu starzeniu się.
Z ciekawostek można dodać, że w dawnych czasach, kiedy chemiczne farby do włosów nie były dostępne, korzystano m.in. z soku wyciskanego z owoców czarnego bzu. W ten sposób wzmacniano czerń włosów brunetek. Trzeba przyznać, że biorąc pod uwagę skład obecny w popularnych dziś farbach do włosów, chciałoby się na nowo ustanowić taki trend, jak wzmacnianie koloru włosów za pomocą naturalnego soku.
Hmm… być może sami się tym zainspirujemy do stworzenia nowych kosmetyków, których receptury są zaczerpnięte prosto z natury.