Lubisz słodkie napoje i nie przepadasz za smakiem czystej wody? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!
Nie każdy lubi pić wodę. Warto przyznać to otwarcie, zamiast wypierać fakt, który wielu osobom utrudnia przyjmowanie odpowiedniej ilości wody do organizmu. Zupa czy herbata nie jest zamiennikiem wody. Słodzone napoje gazowane czy piwo również nimi nie są. Lato płynie na biesiadzie przy grillu i towarzystwie słodkich soków. Warto zmienić nieco te konsumpcyjne zwyczaje i postawić na wodę: źródlaną oraz mineralną. – Tylko jak przekonać do niej osoby, którym woda “bez smaku” nie przechodzi przez gardło?
Wybierz ulubioną wodę
Wbrew temu, co niektórzy myślą, woda ma smak. Typowa źródlana woda jest raczej neutralna, ale niekiedy bywa słodka, innym razem niemal kwaśna. Warto zainteresować się również wodą mineralną, która, z uwagi na określoną zawartość poszczególnych minerałów, może smakować bardzo różnie. Warto więc pobawić się w degustację wody i wybrać taką, która smakuje nam najbardziej.
Tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, że najbardziej wyrazista woda zazwyczaj posiada sporo magnezu, wapnia czy siarki. Z wodą mineralną należy uważać, aby nie pić jej zbyt dużo. – Czyli z jednej strony należy spożyć przynajmniej dwa litry wody a z drugiej ze swoją ulubioną nie można przesadzać? – Niestety tak.
Spokojna głowa. Mamy kilka cennych rad, które wzbogacą smak wody, a nawet jej właściwości. Zapraszamy.
Przepis na zdrową lemoniadę
Lemoniada bez cukru? Oczywiście, że tak! Może być naprawdę pyszna. Kiedy od dziecka uczymy się, że łyżeczka cukru jest niezbędna w każdym napoju, po który sięgamy, nie jest łatwo przekonać się do wersji pozbawionej tego składnika. Mimo wszystko warto spróbować. Jak to zrobić? Możemy zacząć od połączenia wody ze słodkimi owocami, jak np. arbuz.
Nie każdy napój tego typu powinien zawierać cytrynę. Jej świetnym i bardzo aromatycznym zamiennikiem jest również limonka. Warto zastanowić się także nad dodatkiem owoców pomarańczy. W przypadku cytrusów, poza włożeniem owoców do dzbanka, można również dodać nieco wyciśniętego soku. Z kolei z arbuza można zrobić soczystą pulpę, którą następnie wystarczy wymieszać z wodą i poczekać aż ta opadnie na dno.
Mięta i melisa – zioła idealne do picia w każdą porę roku
Na uwagę zasługują również zioła, które bez problemu można wyhodować w prywatnym ogrodzie czy na balkonie. Mowa o mięcie oraz melisie. Zioła te posiadają specyficzny smak i aromat. Są odświeżające. Można wrzucić kilka listków do wody źródlanej lub mineralnej. Można również zrobić wywar poprzez zalanie zebranych ziół gorącą wodą, odczekanie do wystygnięcia i wymieszanie jej z wodą źródlaną lub mineralną.
Mięta oraz melisa doskonale się uzupełniają. Warto o tym pamiętać. Dodatkowo takie ziołowe połączenie może wprowadzić nas w przyjemny, odprężający letni nastrój. Ponieważ większość dni w Polsce przypomina mokrą szarugę, zdecydowanie warto wykorzystać lato do rozluźniającego odpoczynku.
Doskonałym letnim dodatkiem do wody jest również lód. Należy jednak pamiętać, że na ukojenie podczas upałów najlepiej sprawdza się woda w temperaturze pokojowej. Organizm nie lubi skrajności. Z tego samego powodu zimą lepiej jest pić wystygniętą herbatę, zamiast wrzątek. Natomiast rozgrzać może nas imbir lub kurkuma oraz cynamon.
__
Obrazek wyróżniający: Yomex Owo on Unsplash