Jak zadbać o zdrowe i piękne uzębienie?
Piękny uśmiech to podstawa atrakcyjnego wyglądu. Niektórzy są w stanie wydać ogromne pieniądze na to, by ich zęby były białe, zdrowe i proste. Niestety, na ich kondycję wpływa tak wiele czynników, że szybko można utracić uśmiech, o który tak długo się walczyło. Nieprawidłowa dieta, złe nawyki czyszczenia jamy ustnej czy zapominanie o zachowaniu regularnej higieny. Nie zachęcamy jednak do stosowania kontrowersyjnych metod szybkiego wybielania. My stawiamy na naturalne piękno i zdrowie szkliwa zębów. Dlatego podpowiemy, jak o nie dbać w duchu naturalnej pielęgnacji.
Zasada nr 1 pięknego uśmiechu – zdrowe nawyki
Temat zdrowych nawyków warto zacząć od mycia zębów, nitkowania ich oraz płukania jamy ustnej. O ile używanie szczoteczki do zębów dla większości z nas jest oczywiste, tak już nitkowanie niekoniecznie. Tymczasem powinno się nitkować zęby praktycznie po każdym szczotkowaniu. – Dlaczego?
W szczelinach między zębami najczęściej pozostają resztki jedzenia. Nie sposób wydobyć ich tradycyjną szczoteczką. Nawet, jeśli w ruch wejdzie elektryczna lub soniczna, stosowanie nici dentystycznych może być w dalszym ciągu wskazane. Z kolei płukanie jamy ustnej powinno nastąpić na sam koniec, aby pozbyć się również bakterii nagromadzonych na podniebieniu, języku, polikach oraz w szczelinach między zębami.
Taka 3-etapowa praktyka mycia ust jest zdecydowanie wskazana. Jednak nie oznacza to, że aby skutecznie zadbać o higienę jamy ustnej, należy stosować wyłącznie produkty pełne chemii.
Dieta a zdrowie zębów
Chyba każdy z nas zna głównego winowajcę próchnicy. Jest to oczywiście cukier. Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty kleiste, jak toffi, które nie tylko stanowi zlepek czystego cukru, ale poprzez swoją formę szkodzi zębom. Wnika głęboko w szczeliny między zębami, gdzie powoduje rozwój próchnicy. Jest w stanie również naruszyć wypełnienia zębów.
Warto pamiętać również o tym, aby nie pić kwaśnych napojów, np. bazujących na owocach pomarańczy, godzinę przed oraz po myciu zębów. Cytrusy wpływają negatywnie na pH w jamie ustnej i niwelują efekty czyszczenia zębów. Kolejna sprawa to picie dużej ilości wody. Zdecydowanie, nawyk regularnego picia wody sprzyja zdrowiu całego organizmu.
Naturalne sposoby na czyste i białe zęby – olej kokosowy
Bazą większości naturalnych past do zębów jest olej kokosowy. Nic dziwnego, w końcu wykazuje on właściwości antybakteryjne a dodatkowo wzmacnia szkliwo. Często, zamiast kupować gotową naturalną pastę, lepiej jest wykonać własną; właśnie bazującą na oleju kokosowym. Warto dodać, że oleju kokosowego można użyć także do mycia psich oraz kocich zębów.
Olej kokosowy zawdzięcza swoje działanie obecności kwasu laurynowego, który wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Co ciekawe, olej kokosowy może posłużyć również do płukania jamy ustnej. Wystarczy pomieszać go z wodą i gotowe. Zęby są oczyszczone, zabezpieczone przed szkodliwym działaniem bakterii a zapach jamy ustnej odświeżony. Olej kokosowy delikatnie wybiela szkliwo.
Zdrowe zęby a soda oczyszczona
Kolejnym składnikiem, któremu warto się przyjrzeć w kontekście zdrowia zębów, jest soda oczyszczona. Wbrew pozorom, jest to łagodny i bezpieczny środek. Jednak jego zapach nie należy do najprzyjemniejszych. Warto jednak dodać, że soda jeszcze skuteczniej zabezpiecza zęby przed bakteriami. Głównie dlatego, że tworzy w jamie ustnej środowisko zasadowe.
Soda świetnie radzi sobie z osadem nazębnym, jak również poprawia koloryt szkliwa. Niektórzy zalecają, aby stosować ją w połączeniu z … wodą utlenioną. I chociaż takie połączenie może być naprawdę skuteczne, mało kto się na nie zdecyduje. Głównie ze względu na specyficzny zapach i posmak tej mikstury.
Naturalna walka o białe szkliwo – kurkuma i węgiel aktywny
W kontekście dbania o białe i mocne szkliwo zębów, warto napisać kilka zdań o kurkumie oraz węglu aktywnym. Kurkuma świetnie radzi sobie ze ścieraniem osadu nazębnego. – I tutaj warto na chwilę się zatrzymać, ponieważ wspomniane tarcie daje szybki efekt w postaci poprawy wyglądu szkliwa. Niestety, zbyt częste i długie stosowanie kurkumy może prowadzić do osłabienia szkliwa oraz zabarwienia go na żółto.
Tutaj z odsieczą przychodzi węgiel aktywny, który dba o koloryt zębów na zasadzie pochłaniania wszelkich osadów, np. z kawy czy herbaty. Efekty stosowania węgla aktywnego na zębach widać dopiero po kilku tygodniach. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość. Dlaczego? – Bo naprawdę działa a efekty pozostają z nami na długo.
Naturalny patent na pastę do zębów
We wcześniejszych akapitach wspomnieliśmy o tym, że często, zamiast kupować drogą pastę naturalną, lepiej jest “wyprodukować własną”. Dlatego podamy szybki przepis. Zaznaczamy, że taką “pastę” najlepiej jest tworzyć w kontekście szybkiego zużycia, np. w ciągu doby.
Potrzebne będą:
- olej kokosowy,
- węgiel aktywny,
- soda oczyszczona,
- olejek eteryczny: najlepiej olejek eukaliptusowy lub miętowy.
Olej stanowi w naszym przepisie bazę. Wszystkie pozostałe składniki to dodatek, dlatego nie należy z nimi przesadzić. Na cztery łyżki stołowe oleju kokosowego, wystarczy łyżeczka węgla aktywnego, pół łyżeczki sody oraz dwie krople olejku eterycznego. Całość należy energicznie zamieszać i po użyciu przechowywać w lodówce maksymalnie przez dobę.
Samodzielnie wytwarzanie pasty do zębów najbardziej sprawdza się wówczas, gdy mamy kilku domowników, którzy mogliby naszej pasty DIY użyć. Wówczas ten “interes” naprawdę się nam opłaci.
___
Obrazek wyróżniający: Superkitina on Unsplash