Czemu służy stosowanie hydrolatu w rutynie pielęgnacyjnej?
Jakiś czas temu pisaliśmy na temat ogólnych właściwości hydrolatów. Dzisiaj skupimy się na hydrolatach przeznaczonych do pielęgnacji cery suchej oraz dojrzałej. Na początek warto jednak przypomnieć w kilku zdaniach, czym są hydrolaty i czemu służą. W dalszym ciągu wiele osób nas o to pyta.
Otóż hydrolat to surowiec kosmetyczny, powstały w wyniku procesu destylacji kwiatów/ liści z wodą. Mnóstwo dobroczynnych substancji zostaje uwolnionych z rośliny i dostępnych w formie destylatu. Czemu służy woda kwiatowa? W zależności od rośliny, która jest źródłem hydrolatu, będziemy mówić o innych właściwościach. Jednak każdy hydrolat wykazuje zdolność do równoważenia pH skóry (tonizacji).
W przypadku cery suchej i dojrzałej, należy skupić się na takich hydrolatach, które przy okazji nie wysuszają. Większość z nich wykazuje działanie antyseptyczne i ściągające. To bardzo korzystna właściwość, która może być wykorzystywana przez osoby z cerą mieszaną w kierunku tłustej, tłustą i problematyczną. Niestety, osoby o cerze suchej często słyszą, że mogą stosować wyłącznie jeden rodzaj hydrolatu – jaki?
Naturalny hydrolat z róży damasceńskiej – sekret nawilżenia skóry
Naturalny hydrolat z róży damasceńskiej faktycznie doskonale nawilża skórę. Dodatkowo wspiera szczelność naczynek krwionośnych. Pachnie pięknie i działa cuda, jednak przychodzi taki moment, w którym można zapragnąć urozmaicenia. Tymczasem w większości sklepów to właśnie woda różana jest proponowana osobom z cerą suchą i dojrzałą. Nic dziwnego, jednak taka sytuacja wynika wyłącznie w popytu na ten surowiec, a nie z faktycznego deficytu innych hydrolatów przeznaczonych do nawilżania skóry.
Cera sucha i wrażliwa – jaki hydrolat wybrać?
Hydrolat z kwiatów lipy jest doskonały do stosowania do skóry wrażliwej i suchej, ze skłonnością do alergii a nawet do pielęgnacji skóry atopowej. Hydrolat z lipy łagodzi wszelkie podrażnienia, radzi sobie ze zwalczaniem stanów zapalnych i zmniejsza zaczerwienienia skóry. Może przynieść ukojenie skórze oparzonej słońcem lub depilowanej. Jest kojącą mgiełką do stosowania po kwasach (peelingu enzymatycznym).
Hydrolat z melisy Bosphaera działa przeciwzapalne, łagodząco, kojąco. Stosuje się go również w walce z egzemą, ponieważ jest niezwykle delikatny dla skóry, nie podrażnia jej. Oczyszcza, lekko zwęża pory oraz działa ściągająco, przy czym nie wysusza skóry. Wręcz przeciwnie – sprzyja jej nawilżeniu. Hydrolat z melisy lekko wybiela piegi, zwłaszcza te posłoneczne. Pozostawia skórę odświeżoną, rozjaśnioną i lekko zmatowioną. Dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne. Redukuje obrzęk, dlatego warto go stosować zwłaszcza w okolicach dolnych powiek (oczywiście po uprzednim zamknięciu oczu).
Cera dojrzała – jaki hydrolat wybrać?
Hydrolat z oczaru wirginijskiego Bosphaera wykazuje właściwości łagodzące. Doskonale ściąga i zwęża pory, zapobiegając powstawaniu wyprysków. Dodatkowo odświeża skórę i skutecznie ją oczyszcza. Hydrolat z oczaru, ze względu na dużą zawartość antyoksydantów, wykazuje działanie anti-aging. Redukuje zaczerwienienie skóry, równoważąc jej koloryt poprzez wzmocnienie ścianek naczyń krwionośnych.
Hydrolat neroli (z kwiatów pomarańczy Citrus aurantium) Bosphaera działa uspokajająco i relaksuje. Wykazuje również działanie bakterio- i grzybostatyczne, w lekkim stopniu działa ściągająco i zwęża pory. Nie wysusza jednak skóry – wręcz przeciwnie. Cudownie ją nawilża oraz wspomaga jej gojenie. Dzięki wspieraniu funkcji naczyń krwionośnych, hydrolat neroli zapewnia odpowiednie odżywienie skóry. Woda z kwiatów gorzkiej pomarańczy wykazuje działanie anti-aging, poprzez ochronę zawartego w skórze kolagenu i elastyny, przed przedwczesnym rozkładem.