Sekrety pielęgnacji skóry tłustej
Wiele osób z cerą tłustą lub mieszaną w kierunku tłustej, popełnia podstawowe błędy pielęgnacyjne. Mowa o nadmiernym przesuszaniu skóry. Dzisiaj, zamiast na błędach, skupimy się na poradach. Przedstawimy, jakie oleje wpływają korzystnie na kondycję skóry tłustej oraz problematycznej. Ponieważ nie każdy wie, że niektóre oleje są komedogenne, inne nie. Wszystkie jednak nawilżają skórę, a to właśnie nawilżenie jest podstawą pielęgnacji każdego typu cery – również tej tłustej.
Jak olej wpływa na zmniejszanie wydzielania sebum?
Sebum to inaczej naturalny łój, który wytwarzany jest przez gruczoły łojowe obecne w skórze właściwej. U każdego ten proces przebiega w nieco innym natężeniu. Najwięcej łoju wytwarzają osoby w okresie adolescencji. Zdarza się jednak, że z nadmiernie przetłuszczającą się skórą mają problem także osoby po 20, 30, a nawet 40 roku życia.
Chociaż przyczyna takiego zjawiska najczęściej ma podłoże genetyczne i hormonalne, można doprowadzić skórę do lepszej kondycji za pomocą odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim nie należy skóry wysuszać, ponieważ to prowadzi do nadmiernego wytwarzania sebum. Nawilżona skóra „czuje się” tak bezpiecznie, jak najedzony brzuch.
Dbanie o regularne nawilżenie jest zjawiskiem analogicznym do jedzenia o tych samych porach, w równych odstępach czasowych. Organizm uczy się, że o danej godzinie zostanie mu dostarczone dobro, którego sam nie musi więcej wytwarzać. Tym sposobem proces wytwarzania sebum zostaje unormowany dzięki zastosowaniu olejów.
Co olej, to inne właściwości
Można się domyślić, że gdyby stosowanie każdego oleju mogło zapewnić doskonałą kondycję skóry, najwyraźniej byłoby za łatwo. Nie jest to bez znaczenia, po jaki olej się sięga. Nawet osoby ze skórą suchą, powinny przejrzeć listę olejów komedogennych, które mogą powodować zatkanie porów i przyczynić się do powstawania niedoskonałości.
Oleje zawarte w naturalnych kosmetykach Bosphaera, zwłaszcza w kremie przeciwzmarszczkowym oraz masłach do ciała, są bezpieczne dla skóry. Dodatkowo zapewniają przyjazne środowisko dla wielu cennych witamin oraz innych składników, które wspierają procesy gojenia i regeneracji skóry. Wypryski ropne to nic innego, jak rany. Stany zapalne skóry, które wymagają odpowiedniego zaleczenia. Z tego względu warto stosować oleje, które są bogate w składniki o działaniu antybakteryjnym oraz przyspieszającym odnowę skóry. Oleje dodatkowo zmiękczają skórę, by ta mogła się szybciej regenerować.
Jakie oleje są dobre dla skóry tłustej?
Skórze tłustej najbardziej poleca się tzw. oleje schnące. Bezpieczne, a wręcz wskazane w pielęgnacji tego typu cery są również oleje: jojoba, z pestek malin, z czarnuszki, z kwiatów i liści konopi, ze słodkich migdałów, z pestek winogron, z nasion słonecznika. Warto zadbać także o właściwą podaż olejów w codziennej diecie. Nie mówimy jednak o smażonych potrawach, lecz o surowych orzechach, nasionach, jak również o dodawaniu oleju na zimno do różnego rodzaju potraw – od sałatek po zupy.
Olej wcale nie jest wrogiem skóry tłustej. Warto wytłumaczyć to również osobom młodym, które stosują przesuszające toniki na bazie alkoholu i nie pomagają skórze odpowiednio się zaleczyć. Oleje, w przeciwieństwie do składników, których przekaźnikiem jest woda, wnikają do głębokich, żywotnych warstw skóry i tam przeprowadzają istną rewolucję.