Nagietek – podstawowe informacje
Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych (Asteraceae Dumort). Jego cechą charakterystyczną są piękne pomarańczowe lub żółte kwiaty. Chociaż nagietek pochodzi z terenów śródziemnomorskich lub Iranu, rośnie również w Polsce. Jest rośliną uprawną, a niektóre miejsca porasta dziko.
Nagietek doczekał się nawet urokliwych przydomków, typowych dla określonego regionu Polski. Dla przykładu w województwie mazowieckim nazywany jest pazurkami, w Wielkopolsce nazywany jest miesięcznicą a na ziemi krakowskiej spotkamy go pod nazwą paznokietków.
W naszym klimacie nagietek nie ma łatwo. Zazwyczaj zakwita więc w sprzyjającej porze – na przełomie maja i czerwca. W zależności od panujących warunków pogodowych, nagietek kwitnie do nadejścia września, chociaż czasem potrafi dotrwać nawet listopada. Owoce tej rośliny pojawiają się wraz z nadejściem gorącego sierpnia i zdobią roślinę aż do listopada. Kwiaty są delikatniejsze od owoców i źle znoszą wszelkie zmiany pogody, zwłaszcza te nagłe, jak przymrozek, silny wiatr, ulewa deszczowa czy grad.
Wykorzystanie nagietka w medycynie ludowej
Kto by zjadł truciznę, albo gdy kogoś chciano otruć, niech zaparzy nagietka w wodzie, wyciśnie go i ciepły położy na żołądek. – pisała słynna mniszka i uzdrowicielka XII wieku, Hildegarda z Bingen.
Preparaty na bazie nagietka lekarskiego stosowano już od dawna w medycynie ludowej. Zarówno wewnętrznie, jako herbata czy syrop, jak i zewnętrznie, w formie naparu czy maści. Wówczas nie było dostępnych narzędzi, dzięki którym takie działania można by uzasadnić właściwościami tej rośliny.
Mimo wszystko nagietek był stosowany często a efekty jego działania tylko zachęcały do dalszej tego typu praktyki. Napar z kwiatów nagietka stosowano m.in. do obmywań ran czy tworzenia kojąco-leczniczych okładów. Dodatkowo nagietek stosowało się przy irygacji, jak również leczono nim stany zapalne oraz owrzodzenia układu pokarmowego.
Dlaczego nagietek działał i co wiemy o nim dzisiaj?
Cudowne właściwości nagietka lekarskiego
W skład nagietka lekarskiego wchodzą m.in. takie składniki, jak: saponiny triterpenowe, flawonoidy, związki terpenowe, żywicę, olejek eteryczny, polisacharydy, śluzy, sterole, poliacetyleny, kwasy fenolowe, kumaryny, karotenoidy.
W związku z tym nagietek wykazuje właściwości: przeciwzapalne, spazmolityczne (rozkurczające mięśnie gładkie), żółciopędne, moczopędne, immunomodulujące i przeciwgrzybicze. Właśnie dlatego nagietek lekarskie jest surowcem powszechnie wykorzystywanym zarówno w farmakologii, jak i branży kosmetycznej.
Niedawno do sprzedaży wprowadziliśmy hydrolat z nagietka lekarskiego. Nie jest to przypadek, że premiera przypadła akurat na wiosnę. Staramy się tworzyć kosmetyki od A do Z, dlatego samodzielnie zbieramy rośliny, które następnie odpowiednio przetwarzamy (tradycyjnymi metodami) i tworzymy gotowy surowiec kosmetyczny.
Hydrolat z nagietka lekarskiego sprawdzi się zarówno do pielęgnacji skóry twarzy, jak i pozostałych części ciała. Ponieważ wykazuje on właściwości przeciwgrzybicze, doskonale nadaje się jako wcierka do skóry głowy podatnej na łupież. Można także spryskać nim stopy.
Hydrolat z nagietka lekarskiego świetnie sprawdzi się w pielęgnacji większości typów cery: a więc podrażnionej, mieszanej, tłustej i problematycznej, jak również suchej i normalnej z tendencją do pojawiania się “niedoskonałości”. Składniki zawarte w hydrolacie z nagietka sprzyjają odnowie komórkowej. Obecne w nim trójterpeny przyspieszają proces gojenia się skóry.
Zapraszamy do zakupów i dzielenia się wrażeniami ze stosowania naszych kosmetyków naturalnych.
Zdjęcie wyróżniające: Anastasiya Romanova w Unsplash