Postaw na olejki eteryczne. Dlaczego warto?
Olejki eteryczne stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, w końcu pięknie pachną, są naturalne oraz wykazują działanie prozdrowotne. Już samo przebywanie w zapachowej mgiełce może poprawić nastrój, ukoić nerwy lub udrożnić zatkany nos. Mimo wszystko dostajemy wiele pytań, jaki zapach wybrać oraz jak łączyć ze sobą określone nuty. Dlatego stworzyliśmy ten artykuł, aby zgromadzić te informacje w pigułce.
Podstawowe zasady łączenia zapachów olejków eterycznych
Zapachy mają to do siebie, że poza akcentami słodkimi, kwaśnymi czy mdlącymi, każdy zapach posiada inny czas ulatniania się. Niektóre aromaty gasną szybciej, chociaż wysuwały się na pierwszy plan. Inne z kolei kuszą swoją tajemniczością przez długi czas. Ta zasada jest stosowana przede wszystkim w perfumach, które będąc na naszej skórze, nieustannie zmieniają swoje oblicze.
W przypadku aromaterapii, każdy podmuch zapachowej mgiełki przyniesie naszym zmysłom nowe doznanie. Początkowo intensywne, z czasem gasnące. Dlatego warto jest ustawić kominek lub dyfuzor w odpowiedniej odległości, abyśmy mogli poczuć głębię aromatów, które zdążyły się już ze sobą połączyć i wspólnie stworzyć zapachowe wrażenie.
Które zapachy ulatniają się najszybciej? – Paradoksalnie te najbardziej intensywne, a więc cytrusowe. Cytrusy oszałamiają nas na wejściu, czasem niemal dając wrażenie parzenia w nos. Dlatego w ich naturze zakodowane jest szybko gasnąć i pozostawić po sobie słodkie wspomnienie intensywnego zapachu.
Z kolei aromaty drzewne, czyli takie, w których nie zakochujemy się od pierwszego powąchania, są trwalsze. To idealna baza zapachów, która dodaje oczywistym aromatom nieco wyrafinowania. Dlatego, chociaż solo aromaty drzewne mało komu przypadają do gustu, powinny się znaleźć w kolekcji każdego „aroma-maniaka”.
Jak łączyć zapachy olejków eterycznych?
Koncepcji, jak łączyć zapachy olejków eterycznych, jest wiele. Począwszy od zasady podobieństwa, idąc w zasadę przeciwieństwa, na wspólnych właściwościach leczniczych kończąc. Warto więc zadać sobie pytanie, na czym nam zależy?
Jeśli pragniemy przeżyć zapachową podróż, zdecydowanie warto jest połączyć coś słodkiego z czymś gorzkawym czy ostrym. Z kolei, jeśli celem jest np. ukojenie nerwów, dobrze jest połączyć kilka olejków o takich właściwościach.
Co do koncepcji łączenia na zasadzie podobieństw, wynik takiej zapachowej kolaboracji jest interesujący, ponieważ tworzy zapach, który zachwyca od pierwszego powąchania, jednak lubi się szybko znudzić.
Kolejna kwestia, która nie pozostaje bez znaczenia w kontekście doboru zapachów, dotyczy subiektywnego odbioru aromatów. Ten sam zapach będzie dla każdego pachniał inaczej. – Jak to możliwe? Nieświadomie zmysł węchu łączy się z naszymi doświadczeniami, dostarczając nam takich lub innych wspomnień.
Między innymi z tego powodu każdy z nas ma swój typ zapachowy, który w ciągu życia może się zmienić. Dlatego ta olfaktoryczna podróż zdaje się nie mieć końca.
4 patenty na udane połączenia zapachów – do biura, do mieszkania, do pracowni, do altany
Podamy kilka ciekawych propozycji połączenia określonych nut zapachowych w kontekście ich wpasowania się w klimat danego miejsca. Na tapet wjedzie biuro, mieszkanie, pracownia kreatywna oraz ogród lub balkon/ taras/ altana.
Zapach do biura – neutralny, ale wyczuwalny
Każde pomieszczenie zyskuje na atrakcyjności, gdy ładnie w nim pachnie. Biuro to miejsce pracy, skupienia, czasem spotkań z ludźmi. Z czym kojarzy nam się zapach biura? – Warto wziąć to pod uwagę, gdy szukamy aromatu, który wypełni to pomieszczenie. Biuro pachnie papierem, czasem kawą, tuszem z drukarki, rozgrzanymi kablami od komputera oraz innych urządzeń.
Właśnie dlatego w biurze sprawdza się zapach neutralny, który w połączeniu z tym wszystkim, czym biuro zazwyczaj pachnie, nie stworzy nieprzyjemnego wrażenia dla zmysłu powonienia.
Dlatego polecamy połączenie czegoś świeżego, z czymś cytrusowym oraz drzewnym.
Zapach do mieszkania – kojący i przytulny
Mieszkanie powinno być przytulne. W końcu to miejsce, w którym odpoczywamy, odreagowujemy stres, zbieramy myśli na kolejny dzień. Taki też powinien być zapach w naszym domu; kojący i odprężający.
Polecamy zatem nieoczywiste, ale rewelacyjne połączenie zapachowe:
- Olejek melisowy + olejek citrus mix + olejek geranium
Zapach do pracowni kreatywnej – pobudzający i kojący
Skoro pracownia kreatywna, to i kreatywne myślenie. Olejek pomarańczowy pobudza takowe, dodaje energii i rozjaśnia umysł. Z kolei olejek lawendowy przynosi ukojenie nerwom, tłumiąc je i uciszając. Zapach drzewa różanego stanowi doskonałe dopełnienie między słodkimi cytrusami a ziołową lawendą.
Zapach do altany – świeży, odstraszający insekty
Czy w altanie, zbudowanej wśród drzew i kwiatów, potrzebne są dodatkowe zapachy? Tak, gdy akurat mamy taki nastrój, aby poczytać książkę poza domem, ale kwiaty jeszcze nie pachną zbyt intensywnie albo wówczas, gdy komary przeszkadzają nam w lekturze.
Tutaj sprawdzą się następujące olejki eteryczne:
- Olejek lawendowy + olejek eukaliptusowy + olejek goździkowy
Jeśli nie masz dyfuzora, ani kominka, możesz postawić na świece sojowe o działaniu przeciwkomarowym: