Tajemnicza Echinacea, czyli co?
Echinacea – słyszeliście kiedyś to hasło np. w reklamie leku lub suplementu? Z pewnością tak! A wiecie, że Echinacea angustifolia to roślina uprawiana na terenach Ameryki Północnej oraz Europy (w tym w Polsce)? Możecie ją spotkać w wielu preparatach pod polską nazwą – jeżówka wąskolistna.
Echinacea angustifolia nie ma wielkich wymagań środowiskowych, chociaż zdecydowanie preferuje dostęp do promieni słonecznych. Chociaż jest to roślina uprawna, z uwagi na jej bogate właściwości, może migrować i występować w przypadkowych miejscach, np. na dzikiej łące. Dojrzała jeżówka jest w stanie osiągnąć nawet 100 metrów wysokości. Jej łodyga jest długa i rozgałęzia się dopiero w górnej części, gdzie też powstają koszyczki z rozkwitającymi kwiatami.
Na świecie jeżówka jest znana już od dawna i wykorzystywana w ziołolecznictwie oraz pielęgnacji. Pierwsze wzmianki o jej zastosowaniu przez Indian datuje się na VII wiek. W Polsce jednak zainteresowanie tą rośliną nastąpiło znacznie później i datuje się je na lata 20. XX wieku. Obecnie istnieje wiele badań klinicznych, potwierdzających szerokie zastosowanie jeżówki. Nic więc dziwnego, że staje się ona coraz bardziej popularna, także w Polsce.
Kosmetyczne właściwości jeżówki wąskolistnej
Jeśli znacie już naszą ofertę kosmetyków naturalnych i lubicie czytać skład, jak również opis etykiety, z pewnością wiecie, że jeżówka wąskolistna została wykorzystana w naszym liftingującym serum przeciwzmarszczkowym oraz kawowym koktajlu pod oczy. I to pod najbardziej pożądaną postacią – komórek macierzystych. Na wiosnę 2021 szykujemy również premierę kolejnej nowości, w której składzie również obecna będzie Echinacea. – Dlaczego tak chętnie korzystamy z tej rośliny? Już wyjaśniamy.
Po pierwsze, cenimy sobie surowce, które jesteśmy w stanie pozyskać samodzielnie – stworzyć je od A do Z, zaczynając od uprawy, kończąc na wytworzeniu składnika kosmetycznego. Taka jest też jeżówka, która pięknie przyjmuje się w naszym prywatnym lasku Bosphaery. A co więcej, jeśli chodzi o działanie?
Echinacea jest bogata w antyoksydanty. Oznacza to, że działa przeciwrodnikowo i skutecznie chroni zdrowe komórki przed przedwczesnym zniszczeniem. Tak więc jeżówka działa ochronnie i angi-aging. Dodatkowo aktywuje ona procesy regeneracji komórek, jak również stymuluje proces syntezy kolagenu. Oznacza to, że działa prewencyjnie, ale potrafi też pomóc w przypadku już wyrządzonych szkód.
Echinacea w niewielkim stopniu chroni przed niektórymi rodzajami promieniowania UV. To surowiec wpływający również na poziom nawilżenia skóry. Echinacea stymuluje powiem produkcję kwasu hialuronowego – naturalnego nawilżacza.
Reasumując, jeżówka wąskolistna działa ochronnie, odbudowująco, nawilżająco oraz ujędrniająco na skórę. Z tego względu jej właściwości są najbardziej pożądane w okolicach konturu oka, gdzie skóra jest cienka i pozbawiona płaszczyka lipidowego. Dzięki jeżówce skóra wokół oczu wygląda zdrowiej, zanika problem zasinienia. W połączeniu z masażem tej okolicy twarzy, jeżówka może także pomóc uporać się z opuchlizną, będącą zazwyczaj konsekwencją zastojów limfy.
Obrazek wyróżniający Khara Woods on Unsplash