Nastolatki nie mają łatwo. Burza hormonów, która sprawia, że ze słodkich dzieci przeobrażają się w młodych dorosłych, wiąże się z wieloma nieciekawymi objawami. Poza tym, że dojrzewająca dopiero psychika musi zaakceptować pojawiające się zmiany, na twarzach wielu nastolatków widoczne są wypryski i wągry, które wszystko tylko utrudniają. Dzieje się tak z uwagi na zwiększenie aktywności gruczołów łojowych. Czasem, przy niewłaściwej higienie, dochodzi także do poważniejszych stanów zapalnych oraz zakażeń skóry.
Co jednak, gdy okres adolescencji masz już dawno za sobą, a na Twojej twarzy w dalszym ciągu pojawiają się nieestetyczne wypryski i wągry? Okazuje się, że wizyta 30-latka z trądzikiem nie jest żadną nowością dla dermatologów. W ciągu ostatniej dekady, średnia wieku pacjentów z tym problemem wzrosła do 26,5 roku życia. Poznaj przyczyny tego problemu i dowiedz się, jak sobie z nim radzić.
Przyczyny niedoskonałości skóry
Jeśli jako nastolatka miałaś problemy trądzikiem i nie uporałaś się z tą chorobą do 30-ki, przyczyna jest ściśle związana z Twoim organizmem. W takim wypadku zdecydowanie należy skonsultować się z dermatologiem. Dobrze, jeśli jest to lekarz, który prowadzi Cię od lat i zna Twój przypadek najlepiej. Jeśli jednak trądzik pojawił się u Ciebie nagle w dorosłym życiu, być może przyczyną problemu są zaburzenia hormonalne, a choroba dermatologiczna to tylko manifest Twojego organizmu.
W takim wypadku warto zrobić kompleksowe badania krwi i poprosić lekarza pierwszego kontaktu o niezbędne skierowania. Pamiętaj, że niedoskonałości widoczne na skórze nie muszą być Twoim jedynym problemem. Często pojawiają się one przy okazji innych schorzeń. Oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, spożywamy przetworzone produkty i kumulujemy w organizmie mnóstwo toksyn. Jeśli na co dzień masz sporo stresu i brakuje Ci czasu na odreagowanie, na Twojej skórze mogą się pojawić wypryski.
Kolejna sprawa to dieta. Spożywając dosładzane i przesolone produkty spożywcze, zapominając o wodzie i pijąc duże ilości alkoholu, nie mamy szans na posiadanie idealnej cery. Postaraj się zwracać większą uwagę na to, co spożywasz. Pamiętaj, że sport jest doskonałym sposobem na pozbycie się toksyn wraz z potem. Chociaż wówczas mogą pojawić się kolejne wypryski – słony pot pełen zanieczyszczeń może podrażnić skórę i wniknąć w pory, powodując powrót niedoskonałości. Jeśli jednak zachowasz konsekwencję w swoim detoksie i sport połączysz ze zdrową dietą, z pewnością zauważysz znaczącą poprawę stanu swojej skóry.
Skoro dieta, to i suplementy. Wiele osób aktywnych fizycznie (zwłaszcza mężczyźni), naraża się na problemy związane z kondycją skóry. W znacznej części suplementów wspierających budowę masy mięśniowej, występują składniki, które mogą wpływać na działanie hormonów. Wówczas pojawienie się trądziku (zazwyczaj w okolicach karku i pleców, jak również często na pośladkach) to znak, że mamy do czynienia z odżywką, która działa w inwazyjny dla organizmu sposób.
Papieros – toksyczny sposób na odreagowanie
Nie radzisz sobie ze stresem i myśląc o problemach wychodzisz na papieroska? W takim razie jesteś narażona na przynajmniej dwa czynniki przyczyniające się do powstawania trądziku oraz wągrów. Kortyzol, który zostaje wytworzony w wyniku ciągłego napięcia, osłabia organizm.
Z kolei palenie papierosów nie szkodzi wyłącznie Twojemu zdrowiu. To jeden z naczelnych wrogów pięknej skóry, osłabiających jej odporność. Z tego względu, zetknięcie się skóry palacza z jakimikolwiek zanieczyszczeniami, prowadzi do natychmiastowej reakcji organizmu w postaci pojawiających się niedoskonałości.
Nikotyna dodatkowo nasila proces rogowacenia naskórka, przez co prowadzi do powstawania objawów trądzikowych, nawet u osób dorosłych.
Właściwa pielęgnacja bronią na wypryski
Zawsze dokładnie myj twarz. Zamiast mocnego toniku, używaj naturalnego hydrolatu. Stosuj maseczki oczyszczające oraz sięgaj po peelingi do twarzy. Doskonałą opcją dla osób z cerą tłustą i podatną na pojawianie się wyprysków, jest maseczka z glinki.
Jaką glinkę dobrać? Najbardziej popularna, a jednocześnie mocno oczyszczająca, jest glinka zielona. Jeśli Twoje problemy z wypryskami nie są zbyt intensywne, możesz sięgnąć po glinkę białą. Glinka czerwona jest doskonała dla osób, które dostrzegają u siebie problem pękających naczynek. Z kolei glinka różowa skutecznie odkaża, przez co będzie pomocna w leczeniu trądziku. Glinka żółta odtłuszcza i nadaje matowe wykończenie skórze.
Tak naprawdę każda glinka będzie pomocna w leczeniu niedoskonałości skóry (więcej o tym w naszym artykule o glinkach). Czasem są to wągry, innym razem wypryski przypominające potówki. Gdy problem jest poważniejszy, dochodzi do ropnych zmian, łudząco podobnych do trądziku młodzieńczego. Niezależnie od tego, z którym rodzajem wyprysków się borykasz, to zrozumiałe, że będąc dorosłą osobą, pragniesz mieć ten problem z głowy.
Zadbaj o naturalną pielęgnację. Maseczek używaj zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na etykiecie, a dodatkowo nawilżaj swoją skórę. Pamiętaj również o zdrowej diecie bogatej w antyoksydanty, które pomogą Ci uporać się z wolnymi rodnikami, które niszczą komórki i powodują kumulację toksyn w organizmie.
Witaminy są Twoim przyjacielem
Witaminy, a w szczególności witamina A, jak również E i C, powinny być stałym elementem Twojej diety i … pielęgnacji. W naturalnych kosmetykach Bosphaera znajdziesz mnóstwo cennych składników, które odżywią Twoją skórę i pozwolą jej się zregenerować. Odżywianie skóry jest tak samo ważne, jak odżywianie organizmu. Połączenie działań „od wewnątrz” i „od zewnątrz”, przynosi najlepsze rezultaty.
Oleje zawarte w naturalnych kosmetykach Bosphaera, stwarzają środowisko dla wielu cennych witamin oraz innych składników, które nieustannie walczą z wolnymi rodnikami i pozwalają komórkom się regenerować. Reasumując, istotna jest zarówno dieta, jak i naturalna pielęgnacja. W takim wypadku, gdy organizm daje silny komunikat poprzez pojawienie się wyprysków na skórze, należy zwrócić szczególną uwagę na swój styl życia. Dbaj o siebie i nie ignoruj sygnałów, które dostajesz od swojego organizmu. Zaufaj mu i działaj zgodnie z jego naturalnym rytmem.