Przebarwienia skóry – całkiem powszechne zjawisko
Piegi stają się coraz bardziej popularne. Nie tylko dlatego, że są dumnie prezentowane przez top modelki, ale również dlatego, że coraz więcej osób je posiada. Mniej lub bardziej zagęszczone, od dzieciństwa lub dopiero w dorosłym życiu. Przebarwienia skórne mają różne podłoże i chociaż piegi są urocze, niektóre naskórne plamki są oznaką zaburzenia funkcji skóry, choroby lub innej anomalii, którą warto zbadać. Osoby, które z piegami przywitały się dopiero po 30-ce, często pragną się ich pozbyć. Kiedy przebarwienia (jaśniejsze lub ciemniejsze, bardziej i mniej rozproszone) są częścią naszej urody a kiedy w głowie powinno się zapalić czerwone światełko? No i co z tymi przebarwieniami robić? Czy da się je skutecznie zniwelować?
Rodzaje przebarwień skórnych i proces ich powstawania
Przebarwienia skórne mają różne podłoże, a przez to także prezentują się inaczej. Najbardziej popularne są piegi, czyli nierównomierne przebarwienia skórne, na które mamy najmniejszy wpływ. Piegi powstają i znikają w trakcie życia, wciąż się zmieniają, jednak trudno mówić o przypadkach ich całkowitego usunięcia. Warto potraktować piegi jako czynnik zapewniający nam unikatowy wygląd. Zwłaszcza, gdy te pojawiają się niemal na całej skórze, nie tylko na twarzy.
Jednak nie każde przebarwienia są piegami. Można wyróżnić także takie plamki naskórne, które pojawiają się u osób, które nigdy nie zauważyły u siebie choćby jednego piega. Jak dochodzi do przebarwień skórnych? To kwestia wieloczynnikowa. Na ogół jednak mówimy o procesie zaburzenia syntezy melanocytów, czyli komórek, które zawierają naturalny pigment (barwnik), melaninę. W wyniku działania różnych czynników (promienie UV, hormony, leki itp.) może dojść do powstawania przebarwień.
W zależności od ich źródła, będą miały inną charakterystykę. Wspominaliśmy, że piegi są raczej rozproszone. Jest to związane z taką urodą. Piegi nie są chorobą ani zaburzeniem pracy organizmu. Natomiast inne przebarwienia zazwyczaj już tak. Przebarwienia pojawiają się, gdy w niektórych miejscach na skórze znajduje się nieodpowiednia ilość komórek wytwarzających melaninę.
Poza piegami, można spotkać się z takimi przebarwieniami, jak menopauzalna ostuda (melasma), starcze plamy soczewicowate czy plamki powstałe w wyniku przebytego zapalenia, wysypki czy urazu skórnego.
Dlaczego warto stosować serum rozświetlająco-rozjaśniające Bosphaera?
Do wybielania tego typu zmian służy serum rozświetlająco-rozjaśniające Bosphaera, które poza czynnikami rozjaśniającymi, zawiera m.in. naturalne filtry SPF. Warto jednak pamiętać, że szybkość usunięcia przebarwień jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim istotny jest rodzaj przebarwienia oraz fakt, czy bezpośrednia przyczyna jego powstawania nie działa w dalszym ciągu na organizm (np. zmiany hormonalne na etapie premenopauzy). Trudno jest rozpocząć skuteczne leczenie, jeśli na skórze pojawiają się wciąż nowe przebarwienia.
W kwestii działania hormonów nie jesteśmy w stanie pomóc sobie w 100%, czasem należy po prostu dany okres przeczekać. Natomiast zdecydowanie możemy unikać czynników zwiększających ryzyko powstawania przebarwień skórnych. Przede wszystkim będą to szkodliwe promienie UV. Chociaż Polacy uwielbiają się opalać, słońce jest największym wrogiem pięknej skóry. Promienie słoneczne pobudzają proces powstawania barwnika w skórze. Dzieje się to wówczas szybko i nierównomiernie, czego efektem są widoczne przebarwienia.
Dlatego w środku lata oraz podczas egzotycznych wakacji warto jest zadbać o zabezpieczenie skóry filtrami UV. Gdy ryzyko intensywnego zetknięcia się ze słońcem minie, można już użyć serum rozświetlająco-rozjaśniającego. Promienie UV działają przez cały rok, nawet w klimacie umiarkowanym, także w mgliste zimowe popołudnia. Dlatego nasz innowacyjny kosmetyk jest wyposażony w oleje o działaniu fotoochronnym.
Kolejnymi czynnikami, które nie tylko zwiększają ryzyko powstawania przebarwień, ale także wpływają na pogorszenie ogólnej kondycji skóry, są używki (głównie papierosy), niektóre leki oraz stany zapalne (np. trądzikowe). Dlatego tak ważna jest świadoma pielęgnacja skóry. Jest to kwestia, o którą warto dbać każdego dnia, nie tylko wówczas, gdy widzimy już niepokojące oznaki na skórze.