Co to są garbniki i gdzie występują?
Garbniki są substancjami o różnym pochodzeniu. Te roślinne nazywa się taninami. Można je znaleźć w zewnętrznych częściach roślin, głównie liściach, korzeniach, owocach i korze. Zadaniem garbników jest ochrona roślin przed negatywnym działaniem szkodników. Czy te cenne właściwości można także wykorzystać w przypadku pielęgnacji skóry i włosów?
Taniny można znaleźć m.in w: korze dębu, świerka, kasztanowca, wierzby, modrzewia, liściach szałwii, dziurawca czy owocach czarnej porzeczki, winogron, borówki, jeżyn. W korze dębu garbniki występują w największej ilości i być może dlatego ich nazwa starołacińska nawiązuje właśnie do niej.
Zastosowanie garbników roślinnych
W kosmetyce wykorzystuje się szerokie zastosowanie garbników, m.in. działanie ściągające, bakteriobójcze, łagodzące czy przeciwzapalne. Zaobserwowano niezwykle ciekawe działanie garbników, które można wykorzystać w różnego typu kosmetykach. Mowa o właściwości zmiany budowy białek m.in. w organizmach drobnoustrojów. Z tego względu garbniki są w stanie chronić przed patogenami grzybiczymi i bakteriami.
Garbniki posiadają także zdolność do łączenia się z kolagenem zawartym w skórze. Dodatkowo łagodzą podrażnienia, redukują nieprzyjemne uczucie swędzenia i pieczenia, jak również działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Taniny można stosować w celu poprawy jakości skóry. Sprzyjają one nawilżeniu, wykazują także działanie ochronne i wzmacniające.
Rola garbników w pielęgnacji naturalnej
Jaką rolę pełnią garbniki obecne w poszczególnych kosmetykach naturalnych? W szamponach do włosów garbniki normalizują pracę gruczołów. Dzięki temu rzadziej dochodzi do przetłuszczania się włosów, ale i wysuszania. Włosy nabierają blasku i stają się zdrowsze.
W kosmetykach do oczyszczania twarzy garbniki pełnią funkcję ściągającą, łagodzącą i nawilżającą. Z kolei w kremach głównie nawilżają i wytwarzają ochronną powłoczkę. Taniny działają także antyoksydacyjnie, dzięki czemu chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Co ciekawe, garbniki można wykorzystać także w naturalnym łagodzeniu skutków ukąszeń przez owady. Minimalizują uczucie swędzenia, zapewniają ukojenie i łagodzą stany zapalne. Podobnie jest w przypadku pielęgnacji okolic intymnych, które często są narażone infekcje. Garbniki mogą zapewnić ukojenie i niwelować uczucie dyskomfortu.