Jak działa na skórę szałwia lekarska?
Szałwia jest popularna zarówno w kuchni, farmakologii, jak i kosmetyce. Skąd to powszechne zainteresowanie rośliną? Istnieją dowody będące naukowym potwierdzeniem wielu właściwości, jakie wykazuje szałwia. Zwłaszcza w formie olejku handlowego oraz kosmetyku z dużą zawartością tego surowca.
Działanie przeciwbakteryjne, fungi- i wirusostatyczne szałwii
Szałwia wykazuje działanie przeciwbakteryjne, fungi- i wirusostatyczne. Najsilniejsze działanie przeciwdrobnoustrojowe spośród związków zawartych w szałwii lekarskiej wobec bakterii Bacillus subtilis wykazuje α-tujon oraz 1,8-cyneol. Z kolei najszersze spektrum działania oraz największą skuteczność posiada olejek handlowy.
Szałwia może zastąpić w wielu przypadkach syntetyczny antybiotyk. Doskonale nadaje się do stosowania w postaci naparów, jak i środków stosowanych bezpośrednio na skórę. Żyjemy w erze zetknięcia z wieloma zarazkami. Częstym przykładem jest obecność bakterii, grzybów lub wirusów, które obejmują obszar stóp. Zwłaszcza, gdy korzystamy z basenu, siłowni itp.
Stosując kosmetyki z odpowiednio dużym stężeniem szałwii w składzie, tworzymy ochronę stóp przed negatywnym działaniem wspomnianych czynników. Co więcej, w przypadku zakażeń występujących na twarzy (zwłaszcza w okresie adolescencji), warto stosować hydrolat szałwiowy, który skutecznie odkaża skórę i chroni ją przed rozwojem stanu zapalnego, w tym trądziku.
Działanie przeciwpotliwe szałwii
Nadmierne pocenie się jest dość częstym problemem zgłaszanym przez naszych klientów. Wówczas chętnie polecamy nasz naturalny krem do rąk i stóp zawierający w swoim składzie szałwię. Udowodniono, że olejek z szałwii łagodzi problem nadmiernej potliwości. Jego dodatek w kremie zapewnia skuteczne działanie miejscowe.
Często krępującym problemem naszych klientów jest nadmierna potliwość dłoni. Regularne stosowanie kosmetyku Bosphaera przeznaczonego do pielęgnacji suchych miejsc na ciele (rąk, stóp, łokci itp.) wspiera walkę z nadmiernym wytwarzaniem potu przez skórę.
Jak widać, działanie szałwii lekarskiej jest wielowymiarowe. Dla nas to doskonała informacja, ponieważ wspomniana roślina w dużym stopniu występuje na terenie Europy, wliczając w to Polskę. Łatwy dostęp daje możliwość powszechnego wykorzystywania szałwii w wysokiej jakości kosmetykach naturalnych, które nie tylko wspierają piękny wygląd, ale również zdrowie skóry.
Literatura:
Elżbieta Hać-Szymańczuk, Edyta Lipińska, Stanisław Błażejak, Katarzyna Bieniak
Ocena aktywności przeciwbakteryjnej szałwii lekarskiej (Salvia Officinalis L.)
Anna Gajewska, Małgorzata Krajnik
Szałwia w leczeniu nadmiernej potliwości u pacjentki z zaawansowaną chorobą nowotworową