IMG_2458

Hydrolaty w pielęgnacji włosów

Słowem wstępu o hydrolatach w pielęgnacji włosów

bosphaera-hydrolat-z-bzu-czarnego
Hydrolat z czarnego bzu

Hydrolaty posiadają szerokie zastosowanie w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Sporo pisaliśmy już na temat ich zastosowania w przypadku dbania o skórę twarzy. Teraz chcielibyśmy przyjrzeć się kwestii wykorzystania hydrolatu w pielęgnacji włosów. Na temat naszych produktów, jak również hydrolatów, wypowiedziała się już Agnieszka z kanału Na piękne włosy.

Rozwijając temat zastosowania hydrolatu, rozłożymy go na części pierwsze. Opowiemy o podziale hydrolatów w zależności od kondycji włosa, następnie przejdziemy do pielęgnacji z hydrolatem w roli głównej, by na koniec przedstawić hydrolaty dedykowane pod konkretne potrzeby włosa oraz skóry głowy.

Hydrolaty a kondycja oraz typ włosa

Włosy dzielą się na trzy podstawowe typy, które mogą się zmienić w ciągu życia. Jest to zależnie zarówno od czynników genetycznych, jak i tych zewnętrznych, związanych z naszym stylem życia oraz świadomością pielęgnacji. W zależności od typu włosa, polecimy inny hydrolat do codziennego użytku:

  • hydrolat do włosów wysokoporowatych – ten przede wszystkim powinien włosy odżywiać oraz zapewnić im podaż w antyoksydanty. Lepiej nie stosować hydrolatów o działaniu ściągającym i regulującym wydzielanie sebum, gdyż mogą one włosy wysuszyć. Idealne propozycje hydrolatów dla włosów wysokoporowatych to: hydrolat z czarnego bzu, kwiatów akacji, neroli.
  • hydrolat do włosów średnioporowatych – powinien zarówno odżywiać i chronić, jak i nawilżać. W tym przypadku tendencja do puszenia się włosów nie jest tak duża, jak przy włosach wysokoporowatych, dlatego nie trzeba się już tak bać składników o działaniu nawilżającym. Polecane produkty to: hydrolat różany, z oczaru, z melisy, werbeny cytrynowej czy kwiatów akacji.
  • hydrolat dla włosów niskoporowatych – może silnie nawilżać. Jest to pożądany efekt, ponieważ uzyskuje się odbicie włosa od nasady. Jeśli dodatkowo występują problemy z przetłuszczaniem się włosów, warto sięgnąć i hydrolaty działające lekko ściągająco, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i regulująco. Idealną propozycją będzie hydrolat: z mięty pieprzowej, igieł sosny, lawendy, róży damasceńskiej oraz szałwii muszkatołowej.

Zastosowanie hydrolatu w pielęgnacji włosów

bosphaera-hydrolat-z-neroli
Hydrolat neroli

Hydrolat doskonale nadaje się do wpierania pielęgnacji włosa jako: wcierka, mgiełka oraz podkład pod olejowanie. W przypadku pierwszej opcji, mowa o nakładaniu hydrolatu na skórę głowy i masowaniu jej. Dzięki temu pobudza się krążenie, a co za tym idzie, przyspiesza porost włosa. Stosowanie hydrolatu w charakterze wcierki odbija również włosy od nasady, dając im piękny i zdrowy wygląd.

Hydrolat, stosowany jako podkład pod olejowanie, zabezpieczy włosy przed niepożądanym obciążeniem. Warto do tego celu wybierać hydrolaty o działaniu nawilżającym. Są one humektantami, które w połączeniu z olejami, sprawiają, że włosy stają się zdrowe oraz błyszczące. Hydrolat to świetny pomysł na wcierkę dla osób, które nie tolerują standardowych wcierek zawierających alkohol.

Hydrolat można użyć również w charakterze mgiełki. Wystarczy spryskać nim umyte już włosy. Można także nadać im szybkiego efektu orzeźwienia, jeśli czujemy, że należy je już umyć, ale musimy coś jeszcze na szybko załatwić. Spryskanie włosów hydrolatem i przeczesanie ich, pozwoli włosy odciążyć i przeczekać jeszcze kilka chwil do kolejnego mycia.

Jaki hydrolat wybrać?

Na pytanie, jaki hydrolat wybrać, pośrednio odpowiedzieliśmy już na samym początku. Chcielibyśmy jednak skupić się jeszcze na kilku podstawowych problemach, związanych z kondycją włosów.

Włosy suche i słabe, potrzebują wzmocnienia od poziomu cebulek. W tym  celu warto jest stosować wcierki z hydrolatu różanego, który pobudza krążenie. Dodatkowo, dzięki zawartości antocyjanów, wykazuje również ochronne działanie przeciwrodnikowe. Na długości suchego włosa lepiej jest zastosować olejowanie z użyciem hydrolatu neroli, z kwiatów akacji czy czarnego bzu.

Jeśli problemem jest łupież, doskonale sprawdzą się hydrolaty o działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Będą to wody kwiatowe z pokrzywy, szałwii, mięty pieprzowej, werbeny cytrynowej oraz melisy. Przy regularnym stosowaniu można zaobserwować wyraźną poprawę kondycji skóry głowy, w tym zaprzestanie jej swędzenia i pieczenia.

Wrażliwa skóra głowy doskonale reaguje na hydrolat oczarowy, który w przypadku pielęgnacji twarzy, dedykowany jest głównie cerom wrażliwym oraz dojrzałym. Zawiera on m.in. przeciwrodnikowe garbniki i flawonoidy, jak również saponiny czy kwasy: galusowy i elagowy. Oczar działa kojąco, także na skórę głowy i przywraca jej zdrowie, warunkujące szybki wzrost nowych włosów, tzw. „baby hair”.

Włosy przetłuszczające się wymagają wsparcia w regulacji wytwarzania naturalnego sebum. Taką pomoc dostarcza hydrolat z igieł sosny, szałwiowy, z pokrzywy, werbeny cytrynowej, lawendy, mięty oraz melisy. Hydrolaty te pozwalają również uzyskać efekt odbicia włosa od nasady.

Pragniesz zaopatrzyć się w naturalne hydrolaty Bosphaera o sprawdzonej formule? Zapraszamy do zakupów!

Facebook
0