Receptury czerpane z natury i surowce z własnej ziemi
Jako manufaktura kosmetyczna Bosphaera, tworzymy nasze produkty od samego początku. Powoli się usamodzielniamy, dzięki własnym roślinom, które zajmują coraz większe powierzchnie i z których możemy czerpać, podczas tworzenia naszych kosmetyków. Cenimy sobie to naturalne dobro, które zawiera w sobie bogactwo składników o korzystnym działaniu pielęgnacyjnym. Dzisiaj skupimy się na flawonoidach.
Flawonoidy – czym są i jak działają?
Flawonoidy to związki należące do grupy polifenoli roślinnych. W naturalnym środowisku odpowiadają m.in. za barwę, zapach i smak roślin. Pełnią także funkcję ochronną, zapobiegając procesowi utleniania cennych związków. Badania nad flawonoidami dały szereg ciekawych wniosków. Wykazano, że działają one przeciwalergicznie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, a nawet przeciwnowotworowo (z uwagi na swoje antyoksydacyjne działanie).
Nic zatem dziwnego, że obecność flawonoidów w kosmetykach pielęgnacyjnych jest czymś bardzo pożądanym i poszukiwanym przez konsumentów. Gdzie można znaleźć flawonoidy? W naturze kumulują się one zazwyczaj w skórce i pestkach owoców, jak również w zewnętrznych warstwach roślinnych tkanek, liściach i nasionach. Z tego względu kosmetyki wyprodukowane tradycyjnymi metodami i stworzone na bazie naturalnych roślin, w mniejszym lub większym stopniu będą zawierać flawonoidy.
Z uwagi na wielokierunkową aktywność tych związków, środowisko naukowe zawnioskowało o nadanie flawonoidom nazwy – witaminy P. Z uwagi na różnice strukturalne, możemy wyróżnić wiele klas związków flawonoidowych. Będą to: flawonole, flawanole, flawanony, izoflawony, antocyjany oraz flawony.
Gdzie występują flawonoidy?
W zależności od klasy, flawonoidy występują w różnych roślinach.
Flawanony można spotkać w cytrusach, a przede wszystkim w pomarańczy i grejpfrucie. Flawony występują w papryce, cytrynie, ziołach (tymianek, pietruszka) czy selerze. Flawonole można spotkać w jabłkach, ciemnym winogronie czy czarnym bzie, w którym są obecne także antocyjany. Flawanole można kojarzyć z tym, co cierpkie, a więc czerwone wino, herbata, kiwi. I w końcu Izoflawony, które można spotkać w roślinach strączkowych.
Zastosowanie flawonoidów w kosmetyce
Flawonoidy pełnią w kosmetykach wiele cennych funkcji. Wykazują zdolność do hamowania działaniu enzymu – kolagenazy, który prowadzi do rozpadu wiązań kolagenowych, a przez to, do utraty zwartej struktury w budowie m.in. skóry czy naczyń krwionośnych. Tak więc flawonoidy są szczególnie cenne dla skóry dojrzałej, wiotkiej i naczynkowej.
Flawonoidy zabezpieczają działanie witaminy C, wzmacniając antyoksydacyjne działanie kosmetyku, który ją zawiera, np. rozjaśniająco-rozświetlające serum Bosphaera. To naturalne, pochodzące od roślin związki, które wspierają piękny wygląd poprzez pobudzenie naturalnych procesów obronnych w organizmie. Ich zbawienne działanie dla roślin okazało się niezwykle przydatne także u ludzi.