Cera problematyczna, czyli jaka?
Cera problematyczna, znaczy jaka? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zacząć od zdementowania mitu, który w dalszym ciągu jest dość powszechny. Otóż nie każda skóra problematyczna, czyli trądzikowa, jest skórą tłustą. Owszem, w obu przypadkach mamy do czynienia z zaburzeniem pracy gruczołów łojowych, jednak skóra tłusta wcale nie musi mieć problemów z trądzikiem, a skóra na której ten trądzik występuje wcale nie musi być w oczywisty sposób tłusta. Opracowanie właściwej pielęgnacji opiera się na zdefiniowaniu potrzeb skóry, a te zmieniają się z czasem. Dlatego tak ważne jest, aby nie zamykać się w schemacie określonym dekadę temu, lecz nadążać za zmianami, które mają miejsce na naszej skórze. – W poniższym artykule przedstawimy uniwersalny sposób na pielęgnację skóry problematycznej.
Określ problemy swojej skóry
Na początek warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Czy Twoja skóra przetłuszcza się na całej powierzchni twarzy czy tylko w strefie T?
- Czy odczuwasz nieprzyjemne uczucie ściągnięcia skóry twarzy?
- Czy masz duży problem z trądzikiem?
- Czy masz mocno widoczne rozszerzone pory?
- Czy w wieku nastoletnim miałaś/eś trądzik czy to u Ciebie nowy problem?
- Czy badałeś/aś hormony tarczycy?
- Czy jesteś w ciąży lub karmin piersią?
- Czy przez dłuższy czas stosowałeś/aś preparaty na bazie mocnych alkoholi?
Ważne jest określenie, czy trądzik pojawił się już kiedyś, nigdy nie przeminął czy jest dla Ciebie nowością, chociaż już dawno skończyłeś/aś 25 lat. O ile trądzik „wpisany” w urodę jest czymś stosunkowo powszechnym, tak już niedoskonałości, które pojawiają się znacznie później, powinny być dla Ciebie alarmem do przeprowadzenia szeregu badań.
Następnie warto przyjrzeć się swojej skórze w kontekście wydzielanego przez nią sebum. Wiele osób ze skórą problematyczną zakłada na starcie, że ich skóra przetłuszcza się. Tymczasem nie jest to wcale takie oczywiste. I tu pojawia się główny problem osób ze skórą trądzikową. Otóż wiele z nich źle reaguje na dermatologiczne środki mające na celu zlikwidowanie problemu trądziku.
Skóra wrażliwa, cienka, mieszana lub nawet zmierzająca w kierunku suchej także może być trądzikowa. Wówczas zastosowanie tradycyjnych środków zaradczych może się skończyć pogorszeniem jej kondycji. Dlatego w każdym przypadku warto sięgać po naturalne i delikatne kosmetyki. A w razie potrzeby wprowadzenia bardziej inwazyjnych metod, zdecydowanie należy się skonsultować z dermatologiem.
Każda skóra potrzebuje nawilżenia
Biorąc pod uwagę to, o czym wspomnieliśmy wcześniej, jako marka kosmetyczna poczuliśmy potrzebę stworzenia kosmetyków, które z jednej strony będą działać normalizująco, przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo a z drugiej strony zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie oraz ochronę. Tak powstała koncepcja serum oraz lekkiego kremu o działaniu nawilżająco-normalizującym.
To takie kosmetyki, które nie pozostawiają na skórze uczucia ściągnięcia i wysuszenia. Wręcz przeciwnie, sprawiają wrażenie, jakby skóra przez cały dzień miała co „pić”. Dzieje się tak za sprawą wykorzystania efektu delikatnej okluzji, tak więc „zamknięcia” w skórze składników o działaniu silnie nawilżającym poprzez zastosowanie odpowiednich emolientów.
W przypadku lekkiego serum oraz kremu mamy do czynienia z cieniutkim, wręcz niewyczuwalnym płaszczem ochronnym, który pozwala skórze swobodnie oddychać, a jednocześnie chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Tutaj niezwykle ważna jest również ochrona antyrodnikowa, która zapobiega szkodliwemu procesowi utleniania zdrowych komórek.
W efekcie otrzymujemy skórę z wyraźnie poprawioną kondycją, mniej widocznymi porami oraz poprawą jej kolorytu. Poza lekkim kremem oraz serum do twarzy, warto zastosować również kosmetyki o działaniu oczyszczająco-tonizującym.
Oczyszczanie i tonizacja skóry
Oczyszczanie skóry jest fundamentem jej świadomej pielęgnacji. Aby zadbać o piękną i czystą skórę, warto wyposażyć się np. w delikatny płyn do demakijażu, który skutecznie zmywa make-up a przy okazji daje skórze przyjemne uczucie ukojenia. Dla większego oczyszczenia dobrze jest zastosować również pastę do mycia twarzy. Jednak z uwagi na obecne w niej drobinki ze zmielonego migdała, pasty należy używać z ominięciem aktywnych stanów zapalnych skóry.
Gdy trądzik obejmuje niemal całą twarz, lepiej jest użyć glinki kosmetycznej. Tutaj mamy całe spektrum możliwości: od glinki białej, przez niebieską i różową, po brązową. Warto dobrać glinkę do aktualnych potrzeb skóry. Innej glinki powinno się użyć na skórze suchej lecz z niedoskonałościami, innej na skórze z popękanymi naczynkami a jeszcze innej na mocno przetłuszczającej się skórze z wyraźnie otwartymi porami.
Kolejnym kosmetykiem z cyklu: „must have” będzie hydrolat. I tutaj również warto o hydrolatach troszkę poczytać. Chociaż większość z nich wykazuje działanie przeciwzapalne, nie każdy hydrolat sprawdzi się na skórze suchej czy wrażliwej. W razie wątpliwości, warto pytać. Pozostajemy nieustannie do dyspozycji naszych klientów i zawsze chętnie doradzamy, jaki kosmetyk sprawdzi się w pielęgnacji ich skóry.
Zdjęcie wyróżniające Megan Bagshaw on Unsplash