Udaj się w podróż zapachów
Świat zmysłu węchu jest niezwykły. Chociaż zdarza się nam o tym zapomnieć. Skupiamy się głównie na obiektach, które możemy zauważyć lub które możemy usłyszeć. Tymczasem to aromaty składają się z tysięcy a nawet milionów różnych cząsteczek, które wywołują u nas różnego typu nastroje. Zapachy mogą pomóc w kreatywnym myśleniu czy stworzyć magiczną atmosferę podczas romantycznego wieczoru. Dlatego warto przyjrzeć się nieco zmysłowi powonienia.
Dlaczego zapachy są dla nas ważne?
Zapach stanowi jeden z czynników, pozwalającym ocenić warunki otoczenia, w którym przebywamy. Od zarania dziejów brzydki zapach miał nas informować, że coś może nam zagrażać. Dla przykładu nieświeży czy trujący pokarm. Dzięki zmysłowi powonienia można zatem wyczuć zagrożenie.
Jednak wspomniany mechanizm działa również w drugą stronę. Jeśli coś pachnie przyjemnie, zachęca do obcowania, spróbowania, poznania. Świeże i wartościowe posiłki zazwyczaj kuszą właśnie swoim aromatem. Jednak zmysł powonienia zdecydowanie wykracza poza podstawowe potrzeby przetrwania człowieka w wymagającym środowisku.
Znacie teorię dotyczącą feromonów? Podobno każdy czuje je inaczej. Istnieją również tezy, w których podświadomie wybieramy sobie partnerów właśnie poprzez zapach. Coś, co nam wydaje się przyjemne, dla innych będzie neutralne a nawet odpychające. Okazuje się więc, że w przypadku zmysłu powonienia, faktycznie nie ma potrzeby dyskutować o osobistych upodobaniach, gdyż każdy ma inne. Co więcej, możemy nie mieć wpływu na te preferencje.
Idea stworzenia sojowych świec zapachowych Bosphaera
O świecach bazujących na wosku sojowym myśleliśmy już od dawna. Jednak presja, związana właśnie z zapachami, była ogromna. Wszystko to a sprawą poprzednich produktów w postaci kosmetyków naturalnych, dzięki którym wielokrotnie zyskaliśmy miano aromatycznych znawców. Ponieważ nasze masła do ciała mogą być stosowane zamiast perfum a peelingi wypełniają zapachem całą łazienkę, nie mogliśmy pójść na łatwiznę.
Z tego względu stworzyliśmy bardzo szeroką linię zapachowych świec sojowych, gdzie niektóre bazują wyłącznie na olejkach eterycznych a inne są miksem zapachów naturalnych oraz syntetycznych. Każdy pojedynczy surowiec, jaki wykorzystujemy podczas produkcji, jest sprawdzony i bezpieczny. Dodatkowo stosowany w takich ilościach, aby każdy artykuł podpisany naszą marką, był naturalny, ekologiczny i nietestowany na zwierzętach. Niektóre nasze produkty są również wegańskie.
Dlatego też myśląc o autorskich świecach, wiedzieliśmy, że ich zapachy muszą być unikatowe, zupełnie niespotykane i zaskakujące. Ponieważ nasze świece są dostępne w sprzedaży już od kilku dobrych miesięcy, możemy śmiało powiedzieć, że zadanie uznajemy za zaliczone.
Każdy zapach czaruje inaczej
Na chwilę powrócimy do tematyki subiektywnego odbioru zapachów, ponieważ nadal czujemy, że jest tu jeszcze wiele przestrzeni do dyskusji. Są zapachy, które podobają się większej grupie osób i są również takie, które trafiają wyłącznie w gusta niektórych. Z pewnością zauważyliście, że nie lubimy się w tej kwestii ograniczać.
Oferujemy zarówno ciężkie piżmo czy paczulę, jak również zapachy wiosennych kwiatów czy letnich owoców. Prezentujemy w swojej ofercie słodycz, kadzidło, czasem nutkę kwasowości. Staramy się tworzyć produkty, które nie wykluczają ze względu na gusta.
Podczas targów stacjonarnych, uwielbiamy obserwować Wasze reakcje na zapachy. Zdarza się nam polecić swój ulubiony zapach, który u Was nie wzbudzi zbyt wielu emocji. Z kolei Wy, poprzez zachwyt, odkryjecie świecę, o której my zdążyliśmy już zapomnieć. Ten mechanizm bardzo dobrze pokazuje, jak różny potrafi być odbiór świata poprzez zmysł powonienia.
To fascynujące. W przeciwieństwie do percepcji, gdzie każdy z nas, kto nie ma poważnej wady wzroku, jest w stanie jasno przedstawić co widzi, zmysł powonienia działa na nas inaczej. Nie jest tak zerojedynkowy. Co więcej, ten sam zapach unoszący się w pomieszczeniu przez kilka godzin, może się przeobrażać w naszej wyobraźni. Od słodkiego, po gorzkie. Od delikatnego, po ciężkie. Zapach to świat, który zdaje się nie mieć odpowiedzi na żadne logiczne pytanie. Dlatego jest tak intrygujący.
Obrazek wyróżniający Marek Piwnicki on Unsplash