Czy dobieramy zapach do osobowości?
Podczas targów spotykamy się z tym, że nasi klienci wąchają masełka i mydełka, po czym z przekonaniem stwierdzają: ten zapach jest zdecydowanie najlepszy. Z naszej perspektywy obserwatora wygląda to tak, że tego typu stwierdzenia padają w kontekście różnych aromatów. Są jednak kwestie, które możemy przewidzieć, np., na który zapach pozytywnie zareaguje dziecko. Z dorosłymi jest już trudniej. Wielu z nich przekonuje się do nietypowych, często ciężkich zapachów. Istnieją też tacy, którzy lubią wszystko, co pachnie słodko. Skąd te różnice? Czy dobieramy zapach do osobowości?
Podaj ulubiony zapach, a powiem kim jesteś
Ludzie cechują się różną wrażliwością. To z kolei związane jest z zapachem, który nam do nich pasuje lub nie. Oni sami mogą sięgać po różne nuty zapachowe w zależności od tego, czym się zajmują, czym lubią się otaczać, jacy są. To bardzo ciekawe zjawisko, gdy podchodzi do nas określona osoba, a my po jej sposobie wypowiedzi i po ubiorze, jesteśmy w stanie trafić zapach, który może się jej spodobać. Oczywiście zdarzają się pomyłki, natomiast przy dłuższej obserwacji klientów, naprawdę zaczynamy rozumieć, który zapach określa kogo. Który zapach masła do ciała Bosphaera pasuje do Ciebie?
Romantyczni artyści – czarna orchidea, lawenda z rumiankiem, drzewo sandałowe
Optymiści z natury – czarna porzeczka z granatem, kiwi, tropikalne owoce,
Energiczni zadaniowcy – kwiat wiśni, ogórek i melon
Dusze towarzystwa – jagody i figi, żurawina
Cisi myśliciele – biała herbata z lotosem, kwiat dzikiego bzu
Oczywiście może się zdarzyć, że nasza klasyfikacja nie będzie do Ciebie pasować. Mowa o naszym subiektywnym spojrzeniu na sprawę. Co więcej, nie tylko osobowość i temperament, ale także pora roku czy jeszcze inne czynniki, wpływają na ocenę zapachu. Zatem nie jest to takie proste, by się przyporządkować do określonego zapachu. Są jednak pewne reguły, które mogą wyznaczać trendy.
Co więcej, może się okazać, że dzisiaj ktoś nie wybiera naturalnego kosmetyku o zapachu drzewa sandałowego, bo kiedyś używał takiego olejku eterycznego przez dłuższy czas. W końcu zapachy mogą się nam znudzić. Zdarzają się także wielkie powroty do tego, co podobało nam się w przeszłości lub wręcz przeciwnie, wraz z upływem lat zaczynamy sięgać po zupełnie nowe zapachy.
Jeden zapach na każdym pachnie inaczej
Podczas wyboru zapachu podświadomie sugerujemy się także pH naszej skóry. Zdarzało się, że kobieca część naszych odbiorców mówiła, że dany zapach podoba się im na ciele mężczyzny i wyłącznie na nim. Faktycznie, z masełkami podobnie jest jak z perfumami. Ile kobiet próbowało na sobie ulubionych perfum męża? Ile spośród próbujących uznało, że jednak ten zapach wcale nie jest taki pociągający? Znaczna część testerek. Dlaczego tak się dzieje?
Mężczyźni z reguły mają grubszą skórę od kobiet oraz posiadają więcej gruczołów łojowych. Z tego względu, pH ich skóry jest inne, a męskie perfumy pomieszane z ich naturalnym zapachem, działają niemal jak feromony. Faktycznie, ci doświadczeni producenci perfum znają się na nutach zapachowych, które podkreślają naturalne zapachowe atuty męskiego ciała. Na niektórych etykietach można nawet przeczytać, że mamy do czynienia z wyselekcjonowanymi męskimi feromonami.
Tu pojawia się kolejna pułapka. Hormony. Są one w dużym stopniu odpowiedzialne za to, jak pachniemy. Z uwagi na to, że hormony męskie i żeńskie sporo się od siebie różnią, w inny sposób na siebie działamy, a co za tym idzie, innych zapachów potrzebujemy. Co ciekawe, zdarzają się bardzo delikatni mężczyźni, czasem bardziej kobiecy od swoich koleżanek, a typowo damskie perfumy mogą do nich naprawdę pasować. Analogiczna sytuacja może dotyczyć kobiet. Także to nie stricte płeć, jak stosunek hormonów męskich do żeńskich, ma znaczenie w ujęciu zapachowym.