Hydrolat – jak powstaje i czemu służy?
Podczas targów kosmetyków naturalnych mamy okazję do wielu ciekawych rozmów z naszymi odbiorcami. To jest właśnie źródło inspiracji do tworzenia tego bloga – Wasze pytania. Często zastanawiacie się, co to jest hydrolat i czemu ma on służyć. Pisaliśmy już o hydrolatach, jednak teraz skupimy się na dokładnej instrukcji ich użycia.
Jak powstaje woda kwiatowa?
Hydrolat to produkt uboczny pozyskiwania olejków eterycznych w procesie destylacji. W zależności od tego jaki jest surowiec, hydrolat inaczej pachnie oraz wykazuje inne właściwości. Istnieją również hydrolaty bezzapachowe. Czytając etykiety naszych produktów możecie zauważyć, że to właśnie woda kwiatowa jest ich częstą bazą.
Do hydrolatu nie są dodawane już żadne perfumy. Jest to produkt czysty, bez dodatków jakichkolwiek konserwantów, zapychaczy czy barwników. Hydrolat można nazwać surowcem. Właśnie z uwagi na jego czysty skład oraz fakt, że niejednokrotnie stanowi dodatek do kosmetyków (kremów, maseł/ balsamów do ciała, odżywek do włosów).
Do czego służy hydrolat?
Hydrolat powinien się znaleźć w każdej kosmetyczce. Jest istotną częścią codziennej pielęgnacji. Użycie hydrolatu powinno być ostatnim etapem prawidłowego oczyszczenia skóry. Dlaczego to tak ważne? Hydrolat wykazuje właściwość równoważenia pH skóry. Zatem jeśli zdarzy Ci się użyć mydła do mycia twarzy lub innego specyfiku, hydrolat doprowadzi Twoją skórę do właściwego dla niej pH.
W zależności od pochodzenia hydrolatu możemy mówić także o wielu innych właściwościach. Dla przykładu hydrolat różany doskonale nawilża skórę i uszczelnia naczynka krwionośne, co ma szczególne znaczenie w przypadku cery wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień. Olejek różany jest w stanie łagodzić, a często eliminować problemy skórne wynikające z zaburzenia mikrokrążenia. W świetle przeprowadzonych badań, olejek ten naprawia uszkodzone naczynia, zmniejsza zaczerwienienie oraz poprawia ogólną kondycję skóry (Brud, et al., 1999).
Hydrolat lawendowy to idealny produkt dla osób, które potrzebują odprężenia. Często stosuje się go podczas menstruacji. Poza tym, że hydrolat z lawendy pięknie oczyszcza i odkaża skórę, jego delikatny ziołowy zapach kojąco działa na umysł. Ten hydrolat polecany jest osobom ze skłonnościami do tłustej skóry z pojawiającymi się wykwitami ropnymi. Może być jednak stosowany również przez osoby ze skórą mieszaną. Ci, którzy mają cerę suchą, powinni na co dzień sięgać po hydrolat różany, rumiankowy lub aloesowy, a lawendę stosować np. raz w tygodniu, dla głębszego oczyszczenia.
Hydrolat szałwiowy wykazuje silne właściwości oczyszczające i odkażające. Doskonale nadaje się do stosowania przez nastolatków, którzy mają problemy z częstymi stanami zapalnymi skóry. Hydrolat szałwiowy jest znacznie lepszym rozwiązaniem od popularnych toników dla nastolatków. Toniki bazują na alkoholach, które inwazyjnie wysuszają skórę, przez co znacznie trudniejsze jest gojenie się ran, a więc paradoksalnie utrudniony zostaje proces leczenia trądziku.
Hydrolat oczarowy działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Doskonale nadaje się do stosowania przez osoby z cerą dojrzałą. Dzięki temu surowcowi kosmetycznemu można także uporać się z problemem opuchniętej skóry pod oczami, ponieważ hydrolat oczarowy działa ściągająco i poprawia ukrwienie. Wystarczy spryskać nim płatki kosmetyczne i nałożyć pod oczy.
Jak używać hydrolatu?
Hydrolatu można używać jako mgiełki poprzez spryskanie twarzy. Można także użyć go jako toniku poprzez użycie wacików kosmetycznych. Popularne jest również dodawanie hydrolatu do maseczek w formie proszku, np. glinek kosmetycznych. Reasumując, woda kwiatowa jest niezwykle uniwersalnym dodatkiem w codziennej pielęgnacji. Warto posiadać jej kilka odmian, by skutecznie reagować na aktualne potrzeby skóry.