Cienie pod oczami są częstym i krępującym problemem wielu kobiet (i mężczyzn). Na co dzień można wyrównać koloryt skóry makijażem. Warto jednak wiedzieć, że istnieją naturalne sposoby, które pomagają w zmniejszaniu zaciemnienia w okolicach oczu. Dzięki temu nawet bez makijażu możesz wyglądać na wypoczętą i zdrową.
Skąd się biorą cienie pod oczami?
Często za pojawienie się cieni pod oczami odpowiadają geny. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób boryka się z tym problemem przez niewłaściwą pielęgnację oraz niezdrowy sposób życia. W dzisiejszym świecie istnieje wiele chorób cywilizacyjnych, a cienie pod oczami są objawem niektórych z nich.
Te czynniki sprzyjają powstawaniu cieni pod oczami:
-
zmęczenie – nieregularny sen i stres;
-
praca przed komputerem;
-
zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Wynikają głównie z nadmiaru spożytej soli;
-
niedobory witamin: K, A, E, B12.;
-
płytkie unaczynienie skóry wokół oczu lub mechaniczne uszkodzenie, np. pęknięcie naczynek w tych okolicach;
-
cienka warstwa tłuszczu w okolicach oczu. W tym wypadku, poza cieniami pod oczami, istnieje także problem mniejszej elastyczności skóry;
-
niektóre choroby (tarczycy, układu krwionośnego, nerek, wątroby, układu limfatycznego) oraz alergie.
Cienie pod oczami to alarm!
Podstawowym problemem jest spożywanie dużej ilości przetworzonych pokarmów, które zawierają sól. Coraz mniej osób gotuje, zamiast tego zamawiając obiady do pracy. Wówczas mało kto ma kontrolę nad tym, co faktycznie spożywa. Sytuacja staje się jeszcze bardziej niebezpieczna, gdy wyborem na lunch jest fast food.
Markety przepełnione przetworzonymi produktami zawierającymi nadmiar soli, w dalszym ciągu biją rekordy popularności. W sklepach BIO, gdzie produkt bywa droższy, a do tego nie jest dosładzany i dosalany, odnotowuje się znacznie mniej klientów.
Dlaczego sól jest zła? Przede wszystkim może ona zaburzyć funkcjonowanie układu krążenia. W tym wypadku pojawienie się cieni pod oczami jest objawem poważnego zaburzenia, w którym naczynia krwionośne stają się coraz bardziej widoczne, a z daleka sprawiają wrażenie sińca.
Słońce, a właściwie promienie UV są kolejnym grzechem Polek. Niestety, wyczekana szansa na opaleniznę często sprawia, że w okresie letnim nie stosujemy odpowiedniej ilości filtrów. Tymczasem słońce dość, że skórę wysusza, to przyspiesza proces foto-starzenia, co również ma swoje odbicie w widocznych cieniach pod oczami.
To bardzo ważne, by pamiętać o odpowiedniej ilości snu, kontakcie z świeżym powietrzem oraz ograniczaniu używek. Mowa zwłaszcza o papierosach oraz alkoholu. To pierwsze przyspiesza dosłownie wszystkie procesy starzenia, natomiast alkohol zatrzymuje wodę w organizmie, przez co poza cieniami, można mieć również worki pod oczami.
Kosmetyczne wsparcie Twojego problemu
Skoro już wiesz, co powinnaś zmienić w swoim stylu życia oraz diecie, warto byś poznała naturalne kosmetyki, które wspierają walkę z cieniami pod oczami.
Stosowanie glinki do oczyszczenia skóry twarzy jest doskonałym pomysłem. Glinka zawiera minerały, które wykazują wiele dobroczynnych właściwości dla skóry. Zamiast stosować chemiczne kosmetyki do czyszczenia twarzy, lepiej rozrobić odrobinę glinki z wodą i taką mieszanką obmyć twarz. Po wszystkim dobrze jest zastosować hydrolat jako naturalny tonik dla regulacji pH skóry.
Kolejne must have w walce z cieniami pod oczami to serum odmładzające Bosphaera zawierające aż 18 aktywnych składników, w tym oleje – z pestek śliwki, z pestek malin, z pestek arbuza, z lnianki siewnej, nasion czarnej porzeczki oraz jojoba. Tak kompleksowe połączenie synergistycznie działających składników, wzbogacone o komórki macierzyste jeżówki wąskolistnej, wzmacnia skórę wokół oczu, przyczyniając się do realnego zmniejszenia wspomnianego zaciemnienia.
Liftingująco-nawilżający krem przeciwzmarszczkowy Bosphaera jest ostatnim etapem witaminowych zastrzyków dla skóry. Dzięki obecności wielu olejków, krem zawiera witaminę A, która jest zalecana w pielęgnacji anti aging, dedykowanej dla skóry z oznakami foto-starzenia. Taka kompleksowa, codzienna pielęgnacja poprawia stan zniszczonej skóry, łącznie z redukcją zmarszczek, szorstkości, przebarwień, cieni pod oczami oraz zwiększeniem jędrności. Warto się skusić – prawda?
* Ciekawostka naukowa:
Kremy zawierające retinol na poziomie 0,04% są odpowiednie dla dziennej aplikacji produktów
przeciwstarzeniowych dla wszystkich rodzajów skóry, łącznie ze skórą wrażliwą (Kikuchi, 2009).