Czym jest trądzik różowaty?
Acne rosacea, czyli trądzik różowaty to choroba skóry, w dalszym ciągu mylona z trądzikiem młodzieńczym. Jednak w rzeczywistości są to dwie różne choroby, chociaż łączy je pojęcia: stan zapalny skóry. Trądzik różowaty pojawia się wyłącznie u osób dorosłych (początkowe objawy trądziku różowatego najczęściej przejawiają osoby w grupie wiekowej 25+, chociaż w największej grupie ryzyka pozostają osoby w przedziale wiekowym: 40-60). Jakie są przyczyny powstawania acne rosacea i jak poradzić sobie z tym schorzeniem?
Przyczyny powstawania trądziku różowatego
Obecnie możemy opisać szereg różnych przyczyn rozwoju trądziku różowatego. Z pewnością jest to choroba o podłożu genetycznym. Dlatego, jeśli zauważasz objawy acne rosacea u swojej babci lub mamy, możesz udać się na konsultację dermatologiczną, zanim i u Ciebie pojawią się pierwsze pajączki. Co więcej, lepiej wcześniej zacząć odpowiednio dbać o skórę, traktować ją w taki sposób, jakby faktycznie była narażona na tę chorobę.
Nawet, jeśli acne rosacea się u Ciebie nie rozwinie, pielęgnacja przeznaczona dla tego typu cery z pewnością Ci nie zaszkodzi. Przeciwzmarszczkowy krem Bosphaera, oparty na hydrolacie z róży damasceńskiej, doskonale chroni skórę przed wystąpieniem potencjalnych stanów zapalnych. Uważaj także na potencjalne „zapalniki” tej choroby.
Poza czynnikiem genetycznym, coraz częściej mówi się o negatywnym wpływie niektórych leków na stan skóry. Mowa tu o antybiotykach, sterydach oraz lekach hormonalnych. Wszelkie perturbacje układu hormonalnego mogą stanowić przyczynę rozwoju trądziku różowatego. Często osoby, które przez wiele lat stosowały zbyt wiele leków, w końcu zauważyły u siebie objawy acne rosacea.
Zwróć uwagę także na swoją dietę, styl życia oraz higienę psychiczną. Codzienność pozbawiona dawki sportu, życie w napięciu i przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, mogą wywołać trądzik różowaty. Kolejnym wrogiem skóry są używki, z alkoholem na czele. Dieta prowadząca do zakwaszenia organizmu oraz zbyt małe ilości wypitej wody, także przyczyniają się do powstawania pierwszych objawów acne rosacea.
Dodatkowo, do powstawania trądziku różowatego przyczyniać się mogą: skłonności do alergii, okresy wahań hormonalnych (menstruacja, owulacja, okres menopauzy, ciąża oraz okres połogu i karmienia piersią), notoryczne stosowanie maści z kortykosteroidami, przesadna suplementacja witaminy z grupy B.
Z uwagi na skomplikowaną strukturę gospodarki hormonalnej, kobiety częściej od mężczyzn, cierpią na trądzik różowaty. Niemniej, to panowie przechodzą tę chorobę poważniej. Często w ostatniej fazie trądziku pojawiają się u nich zgrubienia w okolicach nosa. Tego typu objawy można usunąć już wyłącznie chirurgicznie.
U kobiet tak widoczne przerosty skóry zdarzają się rzadziej. Najpewniej ma to związek z różnicami wynikającymi z innej struktury skóry powszechnej u mężczyzn i u kobiet. Wspomniane czynniki hormonalne także mogą wpływać na potencjalną wielkość estetycznego defektu widocznego na skórze.
Jak rozwija się trądzik różowaty? Fazy trądziku różowatego
Na początku rozwoju choroby acne rosacea najczęściej pojawiają się zaczerwienienia twarzy (popularne pajączki). Odczuwalny jest także świąd skóry, zwłaszcza w okolicach nosa. Z czasem dochodzi do pojawienia się kolejnych objawów, które zaczynają poważnie niepokoić. Mowa o wykwitach ropnych oraz nieestetycznych krostkach. Te tworzą coś na kształt szorstkiej, drobnej kaszki. Z czasem krostki mogą się skumulować i doprowadzić do przerostów skórnych oraz blizn.
Faza 1 – rumień przemijający – rzadko diagnozowany na tym etapie;
Faza 2 – rumień z teleangiektazjami (pajączkami) – widoczne są obrzęki twarzy i doskwiera uczucie pieczenia, swędzenia, głównie w okolicach nozdrza czy oczu;
Faza 3 – grudkowo-krostkowa (papulopustular rosacea) – coraz większa ilość łoju zbierającego się bezpośrednio pod skórą;
Faza 4 – przerostowo-naciekowa (phymatous rosacea) – skóra twarzy staje się coraz bardziej zgrubiała i traci regularny kształt, łojotok jest nasilony, a rumień i obrzęk twarzy na tym etapie rzadko ustępują.
Ciekawostka: trądzik różowaty przybiera także postać oczną (ocular rosacea), która do niedawna nie była jeszcze znana. W dalszym ciągu osoby cierpiące na ocular rosacea częściej udają się na konsultację do okulisty, niż dermatologa. Nic dziwnego, w końcu typowymi dla tej choroby objawami są: przewlekłe zapalenia spojówki, rogówki, brzegów powiek. W związku z tym mogą wystąpić takie objawy, jak uczucie piasku pod powieką, swędzenie, pieczenie, łzawienie czy światłowstręt.
Acne rosacea – co może pomóc?

Każdy, kto widzi u siebie oznaki trądziku różowatego, niezależnie od fazy choroby, powinien udać się na poradę dermatologiczną. Poza tym istnieją naturalne metody, które skutecznie łagodzą objawy początkowego stadium acne rosacea. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian skórnych pomóc może ingerencja chirurgiczna, gdzie i tak wdrożenie rozsądnej rutyny pielęgnacyjnej jest zasadne.
W zwalczaniu objawów trądziku różowatego pomoże unikanie ostrych potraw, używek, głównie alkoholu i papierosów. Warto unikać wszelkich czynników drażniących skórę. Tutaj chemiczne kremy czy nadmierna ekspozycja skóry na słońce, z pewnością nie są mile widziane. Jeśli choroba została rozpoznana odpowiednio wcześniej, może być ona pretekstem do zmiany stylu życia na lepsze.
Należy pamiętać przede wszystkim o higienie skóry. Każdego dnia należy sumiennie oczyszczać twarz z wszelkich zanieczyszczeń. Nawet, jeśli nie używasz kosmetyków kolorowych, pył, kurz i inne zabrudzenia, łączą się w ciągu dnia z Twoim sebum, prowadząc do kumulacji zanieczyszczeń i powstawania stanów zapalnych skóry. Dlatego warto, abyś zaczęła stosować delikatny płyn do demakijażu Bosphaera, oparty na żelu aloesowym oraz stosowała delikatne kosmetyki przeznaczone do mycia twarzy.
Aloes jest cudowny, ponieważ wykazuje lekkie działanie ściągające, daje uczucie nawilżenia i ukojenia, jak również przyczynia się do szybszego gojenia się ran. Warto, abyś raz na jakiś czas zrobiła sobie maseczkę DIY z glinki różowej lub glinki czerwonej z dodatkiem hydrolatu różanego oraz oleju z malin.
W przypadku trądziku różowatego, warto także stosować kosmetyki z witaminą C, która wzmacnia naczynia krwionośne. Dobrym pomysłem będzie w tym wypadku dwufazowe serum rozświetlająco-rozjaśniające Bosphaera, o ile zawarte w nim olejki eteryczne nie są alergenami dla osoby cierpiącej na trądzik różowaty. Jeśli tak jest, można z powodzeniem użyć niezwykle delikatnego kremu przeciwzmarszczkowego Bosphaera.
Należy pamiętać, że każdy ma inny typ cery, która na jedne substancje reaguje świetnie, a na inne gorzej. Nie należy wrzucać wszystkich chorych na trądzik różowaty do jednego worka. Leczenie zawsze powinno być zaplanowane indywidualnie, w oparciu o porady sprawdzonego dermatologa oraz historię przebiegu choroby.