Cera sucha i wrażliwa – cechy charakterystyczne
Cera sucha i wrażliwa, jak sama nazwa wskazuje, ma tendencje do pozbywania się nadmiernej ilości wilgoci. Jest wrażliwa, ponieważ łatwo ją podrażnić. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – od cienkiego naskórka, po reaktywność na alergeny. Zazwyczaj jednak bariera hydro-lipidowa takiej skóry z jakiegoś powodu nie spełnia swoich funkcji w 100%. Dlatego też, w przypadku cery suchej i wrażliwej, wyjątkowo istotna jest odpowiednia pielęgnacja.
Te czynniki negatywnie wpływają na skórę suchą i wrażliwą
Co szkodzi cerze wrażliwej? Czynników drażniących jest naprawdę wiele. Od alergenów, przez silny wiatr i mróz, po promienie UV. Oczywiście żadna skóra nie lubi tego typu „towarzyszy”, jednak ta cienka, sucha i wrażliwa, wyjątkowo źle na nie reaguje. Podobnie jest ze stosowaniem drogeryjnych kosmetyków, pełnych syntetyków, które dla wielu osób wydają się łagodne. Tymczasem, gdy ma się cerę wrażliwą, można traktować się jak „kosmetycznego stenobionta”.
Zakres optimum dla cery wrażliwej jest naprawdę wąski. Chodzi zarówno o otoczenie, w którym się przebywa, jak również wpływ stresu czy diety na kondycję skóry. Osoby ze skórą wrażliwą często budzą się z opuchlizną, zaczerwienieniem czy swędzącą kaszką, ponieważ zdarzyło im się użyć nowego proszku do prania czy zjeść o jeden kawałek sera za dużo.
Dlatego podstawą dbania o piękną cerę wrażliwą jest zbilansowana i zdrowa dieta. Tutaj należy pamiętać zarówno o piciu odpowiedniej ilości wody, jak i opracowaniu korzystnego dla zdrowia menu. Bazą powinny być paradoksalnie tłuszcze, ale oczywiście te roślinne. Do tego warzywa i (w zależności od przypadku) ograniczanie produktów białkowych lub węglowodanów.
Naturalna pielęgnacja cery suchej i wrażliwej
Poza stylem życia, istotna jest również pielęgnacja skóry. Naprawdę nie bez znaczenia jest to, co nakładamy na twarz oraz ciało. Zwłaszcza, gdy ma się cerę suchą, wrażliwą, matową, skłonną do podrażnień czy schorzeń, jak łuszczyca albo AZS. W tym wypadku ostrożności nigdy za wiele. Dlatego warto sięgać po kosmetyki naturalne pozbawione alergenów, bazujące na delikatnych detergentach i konserwantach.
Oleje roślinne stanowią świetną bazę pielęgnacji. Mogą być stosowane zarówno jako dodatek do kosmetyków, jak również samodzielnie stosowany produkt. Rewelacyjnie „domykają” pielęgnację oraz sprawdzają się w przypadku masażu twarzy, który ma dobroczynny wpływ na wygląd. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, po który olej sięgniemy. W przypadku cery wrażliwej i suchej, mamy swoje 4 ulubione typy. Oto one.
olej arganowy
cera: sucha, wrażliwa, reaktywna, dojrzała
Wspiera odbudowę bariery hydro-lipidowej. Zapobiega nadmiernej utracie wilgoci ze skóry i chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ujędrnia i wygładza strukturę skóry, nie blokując przy tym porów. Może być stosowany zarówno na twarzy, jak i ciele, gdzie wspiera regenerację skóry objętej bliznami i rozstępami.
olej z pestek brzoskwini
cera: dojrzała, wrażliwa, podrażniona, z łuszczycą i AZS
Wykazuje działanie nawilżające, poprzez wzmocnienie bariery skórnej i utrzymanie składników nawilżających w głębszych partiach skóry. To delikatny i bardzo multifunkcyjny olej, który nie podrażni nawet wrażliwej skóry. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, wspiera naturalną obronę skóry przed wolnymi rodnikami.
olej z awokado
cera: wrażliwa, sucha, dojrzała, problematyczna, z AZS
Świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry objętej grzybicą lub AZS. Dlatego można stosować go na skórze głowy, jako remedium przeciwłupieżowe. Zapewnia bogate odżywienie skóry i zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Olej z awokado poleca się również dla osób, które borykają się z trądzikiem.
olej z pestek czarnej porzeczki
cera: atopowa, wrażliwa, naczynkowa, tłusta, alergiczna
Działa przeciwzapalnie, dlatego sprawdzi się w pielęgnacji skóry alergicznej, objętej łuszczycą lub AZS. W swoim składzie zawiera między innymi NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), w tym kwas linolowy. Zwalcza wolne rodniki i chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jednocześnie jej nie zapychając.