Sekret nawilżenia – hydrolat z róży damasceńskiej
Oferta naturalnych hydrolatów wciąż się poszerza. Świadomi konsumenci zaczęli odchodzić od stosowania drogeryjnych toników i poszli w stronę naturalnych rozwiązań. Stało się tak za sprawą podrażnień skóry, reakcji uczuleniowych oraz innych negatywnych konsekwencji stosowania kosmetyków na bazie drażniących alkoholi. Okazuje się, że naturalny hydrolat nie tylko świetnie tonizuje, ale przyczynia się do poprawy ogólnej kondycji skóry i z całą pewnością jej nie szkodzi.
Chociaż obecnie mamy do wyboru naprawdę szeroką gamę hydrolatów, ten najpopularniejszy bazuje na kwiatach róży damasceńskiej. Delikatny dla skóry, o właściwościach silnie nawilżających i pięknie pachnący Prowansją. Taki jest hydrolat różany. Nic więc dziwnego, że stał się on tak bardzo popularny. Ponieważ w zamówieniach online najczęściej pytacie o ten hydrolat, postanowiliśmy chwilę się przy nim zatrzymać i zaprezentować trzy proste sposoby na jego zastosowanie – nie tylko na twarzy.
Hydrolat jako mgiełka do twarzy
Zastosowania naturalnego hydrolatu z róży są szerokie. Warto zacząć od tego najbardziej typowego dla wody różanej. Ponieważ nie każdy hydrolat nawilża tak dobrze, jak ten z róży damasceńskiej. Spryskując twarz różaną mgiełką, uzyskuje się natychmiastowe uczucie ulgi i orzeźwienia. Skóra skłonna do napięć potrzebuje tego rodzaju zabiegu – zwłaszcza chwilę po jej dogłębnym oczyszczeniu.
Woda oraz niektóre produkty myjące mogą zmieniać pH skóry. Dodatkowo mycie twarzy szczoteczką soniczną czy rękawicą do demakijażu, skutecznie zmywa ze skóry naturalną ochronę w postaci sebum. Właśnie dlatego tak istotne jest użycie mgiełki z róży zaraz po umyciu twarzy. Gdy woda kwiatowa się wchłonie, można zastosować swój ulubiony krem liftingująco-nawilżający.
Woda różana może być stosowana jako mgiełka także w ciągu dnia, np. podczas opalania. Osoby z cerą wrażliwą, skłonną do podrażnień i zaczerwienień, zawsze powinny mieć przy sobie hydrolat z róży damasceńskiej. Spryskiwanie nim twarzy w ciągu dnia, przyczynia się do poprawy ukrwienia skóry. Osoby z wyjątkowo alergiczną skórą, mogą użyć pustego dozownika i stworzyć własny hydrolat, mieszając wodę różaną ze zwykłą wodą w proporcji 1:1.
Hydrolat jako tonik do twarzy
Kolejnym zastosowaniem hydrolatu jest użycie go w charakterze toniku. Istnieje wiele czynników, które wpływają na zmianę pH skóry. To z kolei prowadzi do pojawienia się problemów z jej ogólną kondycją. Może dochodzić do alergii, stanów zapalnych lub innego typu dyskomfortu. Zrównoważone pH skóry jest absolutną podstawą we właściwej pielęgnacji ciała.
Jak stosować wodę kwiatową w formie toniku? Metody są dwie. Pierwsza polega na spryskaniu wacika kosmetycznego hydrolatem, następnie na pocieraniu nim twarzy. Drugi sposób jest bardziej wydajny i polega na spryskaniu twarzy hydrolatem, następnie na zmyciu wody kwiatowej z twarzy za pomocą wacika kosmetycznego.
Warto wspomnieć, że poza standardowymi wacikami z waty, można zakupić również ekologiczne waciki wielorazowe, jak również chusteczki z ekologicznej bawełny. Warto pamiętać, aby zabieg, który jest powtarzany każdego dnia, generował możliwie najmniej odpadów.
Hydrolat jako wcierka do włosów
Hydrolatem z róży można spryskiwać całe ciało. Stosując go na twarzy, warto pamiętać również o dekolcie. Okazuje się jednak, że nie tylko skóra chętnie przyjmuje ten produkt. Włosy również świetnie reagują na kontakt z wodą kwiatową. Można je spryskać w taki sam sposób, jak polecaliśmy opryskiwać twarz w punkcie pierwszym. Już niewielka ilość hydrolatu z róży może odżywić włosy i je nawilżyć.
Absolutnym hitem jest jednak inne zastosowanie hydrolatu na włosy. Mowa o coraz bardziej popularnych wcierkach. Wiadomo, że włosy są martwe, a ich kondycja w głównej mierze zależy od stanu zdrowia skóry głowy. To tam skryte są cebulki, o które należy zadbać w szczególny sposób. Ponieważ standardowe wcierki do skalpu brudzą, wiele osób zniechęca się do ich regularnego stosowania.
Tymczasem wcierka z hydrolatu różanego nie pozostawia po sobie śladu i działa doskonale. Nawilża skórę głowy a także poprawia jej ukrwienie. Należy spryskiwać skórę głowy partiami i poświęcić chwilę na masaż. W ten sposób spotęguje się efekty działania hydrolatu z róży.